10 Aralık 2014

Zindelik için böğürtlen

ile admin

Reading Üniversitesi’nde görevli Jeremy Spencer, böğürtlenlerin yüksek oranda flavonoid barındırdığını ve bu maddenin beyne giden kan akışını hızlandırdığını belirtti. Protein ve omega 3 yağlarının olduğu balıkların da beyin sağlığına faydalı olduğu bildirilirken çayda da bol miktarda flavonoid bulunduğu açıklandı. Yeşillik ve ıspanağın depresyonu engellediğini açıklayan bilim adamları üzüm ve kırmızı şarabın da mutluluk hormonu salgıladığını açıkladı. Hızlanan kan dolaşımının beyne daha fazla oksijen salgıladığı belirtilirken B vitaminin hafızayı kuvvetlendirdiğinin altı çizildi. Karbohidratın mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin salgıladığı belirtildi.

Hafıza güçlendirmek için

Başlangıç: Balık salatası- Yüksek proteinli. Ana yemek: Brokoli ve mercimeki kuzu eti- Düşük karbohidrat ve yüksek protein ve vitamin barındırıyor. Tatlı: Böğürtlen salatası- Kan akışını hızlandıran flavonoid bulunuyor. Çay: Bol miktarda flavonoid var.

Dinlenmek için

Başlangıç: Brokolili patates salatası- Karbohidrat oranı yüksek, protein oranı düşük. Ana yemek: Hindibalı makarna (Karbohidrat oranı yüksek, protein oranı düşük. Bol vitamin ve mineral barındırıyor. Tatlı: Meyve salatası- Şeker ve kalori oranı yüksek.