10 Aralık 2014

Zehirli ilaca reçete

ile admin

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun reçete zorunluluğu kararının altından ‘uyuşturucu’ çıktı. Bazı ilaçların, kafa yapıcı özelliğini keşfeden gençler tarafından satın alındığı belirlendi, reçete şartı getirildi. Reçete zorunluluğu kararına, İstanbul’dan gelen şikayetler yol açtı. Başbakanlık BİMER, Sağlık Bakanlığı SABİM, İlaç ve Tıbbi İlaç Kurumu’na İstanbul’dan gelen şikayetler üzerine, Bakanlık harekete geçti. Bakanlık, eczanelerde satılan ilaçlarla ilgili inceleme ve denetim başlattı. Yapılan incelemelerde, özellikle afyondan elde edilen kodein (metilmorfin) etken maddeli ağrı kesicilerin, merkez sinir sistemini etkileyerek algıda, ruh halinde değişiklik yaratan psiotrop içeren ilaçların ve kas yapmak için kullanılan büyüme hormonlarının fazla miktarda satın alındığı tespit edildi. Bunun üzerine harekete geçen Bakanlık, Türkiye genelinde inceleme yaptırdı. Bazı ilaçların, kafa yapıcı özelliğini keşfeden gençler tarafından satın alındığı belirlendi.

KARIŞTIRIP İÇİYORLAR
Özellikle İstanbul’da lise öğrencileri arasında yaygınlaşan ağrı kesici, öksürük şurubu, göz damlası gibi ilaçların çeşitli içeceklerle karıştırılarak ‘kafa yapıcı’ uyuşturucu maddeye dönüştürülüp kullanıldığı ortaya çıktı. İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu bu tür ilaçlar için reçete zorunluluğu kararı verdi. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, amaç dışı kullanıldığı ihbarları doğrultusunda 80 ilaç ve 27 şurubu, yeşil reçete ve zorunlu reçete kapsamına aldı.

HEPSiNDE SINIR YOK
Getirilen sınırlama ilk günlerde, tüm ağrı kesiciler ve kremler için bile reçete isteneceği gibi haberlere yansıdı. Fakat eczanelerde normal ağrı kesicilerin yine reçetesiz olarak satışına devam ediliyor.

HÜSNİYE ORAL / Takvim