10 Aralık 2014

Yüzünüz nefes keserken burnunuz da nefes alsın

ile admin

Burun önden estetik görünürken nefes alabilmenin sırrı elmas dikiş tekniğinde mi? Türkiye’nin heykeltıraş estetik cerrahı olarak tanınan Op. Dr. Barış Çakır’a göre hem estetik hem de sağlık mümkün…

Çakır, kendi geliştirdiği elmas dikiş tekniğiyle burnun ucundaki kıkırdakların duruşunu değiştirdiği ameliyatla hastaların burnu estetik bir görünüme kavuşurken, içinden geçen havanın da rahat dolaşabildiğini söylüyor.

Genç, enerjik, sempatik ve çalışkan bir doktor Barış Çakır… Sadece ameliyat ona yetmiyor. Bilimsel olabilme gayesi de var. Bu yüzden de bugüne kadar yeni tekniğiyle ameliyat ettiği 300 hastasını bir çalışma haline getirmiş ve uluslararası bir dergide de yayınlanması konusunda başvuruda bulunmuş. Ayrıca bu çalışmayı kongrelerde davetli konuşmacı olarak Rusya, Ermenistan ve Almanya’da sundu.

BURUN ÇOK ŞEY ANLATIR
Çakır, ruhun hissettiğinin yüze yansımasını ise ‘Mimikler farklı çalışmaya başlıyor, gülme kasınızı çalıştırırsanız dudaklarınızın etrafındaki kaslar yukarıya döner. Gülmezseniz, enerjiniz düşerse köşeler, gözler aşağı düşer… İnsanların yüzüne bakarak mutlu olup olmadıklarını anlıyorum’ sözleriyle ifade ediyor.

Çakır’a göre burna yandan bakıldığında görünen hafif çukurun sadece kadınlarda olması lazım. Bunu da, ‘Profilden bakıldığında görünen küçük çukurluğu sadece kadınlara yapıyorum, erkeklere yapmıyorum. Çünkü erkeklerde hafif de olsa çukurluk, feminen bir etki yapıyor’ şeklinde ifade ediyor. Çakır, heykeltıraşlığından nasıl yararlandığını da şu sözlerle dile getiriyor: ‘Burna, bir vücuda arkadan baktığım gibi bakmayı tercih ediyorum. Diz çökmüş bir kadının ellerini açtığını düşünün. Bel oyuntusunu hayal edin. Kollar, kaşlar hizasında, popo da burnun ucunda olduğunda oluşan oyuntu burundaki çukurluktur. Kollarını yana açmış güzel bir kadının kalçasına kadar olan hatların aynısı burunda da olmalı’

ELMAS DİKİŞİN SIRRI
Burna verdiği bu tarzla da yetinmeyen Op. Dr. Çakır’ı elmas dikiş tekniğine ulaştıran ise sağlıklı bir burnu keşfetmeye çalışmak olmuş. Burnun ucundaki iki kıkırdağın şeklini değiştirdiği yöntemle ilgili şöyle diyor: ‘Dikişle kesmeden kıkırdağın uzaydaki duruş pozisyonunu değiştiriyorum. Bu hem burun deliklerinden içeri girerek akciğere inen havanın daha iyi dolaşmasını hem de burnun önden ve yandan daha iyi görünmesini sağlıyor. Burun delikleri karşıdan bakıldığında da görünmüyor. Burun ucunuzun şeklini veren iki kıkırdak var. Bunlar birbirine yaslanırsa nefes almak zorlaşır. Ama onların şeklini değiştirip çevirdiğimizde bir üçgen oluşturmasını sağlıyoruz. O burnun ucunda iki nokta belli belirsiz parlıyor. Elmas parlaması buna diyoruz. İyi bir orantıyla görülen bu parlama yüzünden de tekniğe elmas dikiş tekniği diyorum. Ayrıca kapalı bir teknikle yapılan operasyon olduğu için, hiç iz de yok.’

BEN BEĞENDİM
– Çıtırdarken zayıflatıyor mu?
Kilo verme formüllerine bir de çıtırdatan köpük eklendi. Bodyslim köpük, çıtırdama teknolojisi sayesinde kan dolaşımını hızlandırarak, gözenekleri açmayı, köpüğün içindeki yağları gidermeye yardımcı olan doğal yosun ve kuşburnunu deri altındaki yağlara ulaştırmayı hedefliyor. Bodyslim yetkililerine göre, köpük ile yosun özlü sabun kullandığınızda istemediğiniz fazla yağlarınız iki kat daha fazla ve daha hızlı çıtırdayabilir.

BİR DOĞRU BİR YANLIŞ
Leke açıcılar daha fazla lekeye neden olabilir. 

– DOĞRU
Hindistan cevizi yağı yüzde siyah nokta oluşmasına sebep olur. Sirke, yoğurt ve birtakım asitlerin hekim kontrolü olmadan kullanılması ve cildin güneşten iyi bir şekilde korunmaması, tersine lekelenmelerin artmasına yol açabiliyor. 
Cilt bakımında beslenmenin önemi yoktur.  

– YANLIŞ
Yumurta, peynir, süt, balık ve tahıllar dışında, ceviz, fındık, kara üzüm, kayısı ve renkli meyveler, sağlıklı cilt için gereken besinlerdir. C vitamini ve yeşil çay da etkilidir.

Türkan Yılmazer