14 Ocak 2015

Yaza sağlıklı bir ruh haliyle girmenin 7 yolu

ile admin

Baharın gelmesi ruh halimizde farklı etkilere neden oluyor. Her ne kadar kışa oranla çok daha mutlu hissetsek de yine de bazı önerilere dikkat etmekte fayda var. İşte, uzmanlardan yaza sağlıklı bir ruh haliyle girebilmek için tavsiyeler…

Acıbadem Fulya Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Aylin Aksoy Çoban anlattı:

Doğayla birlikte biz de yenileniyoruz
Baharda doğa güneşin etkisiyle uyanıyor. Doğadaki yenilenme ve canlanma, tıpkı bir çalar saat gibi, bedenimizi ve ruhumuzu da uyandırıyor. Diğer tüm canlılar gibi yenilenmeye, tazelenmeye ve değişime hazır hale geliyoruz. Bu nedenle çoğumuz, her bahar yeni diyet ya da spor programına başlıyoruz. Ev değişikliği yapacaksak baharın gelmesini ve havaların ısınmasını bekliyoruz. Adı üzerinde ‘bahar temizliği’ ile kışın tüm kötü etkilerini evimizden kovuyoruz. Depolamanın yerini harcama, uyuşukluğun yerini ise hareket alıyor. Yeniden aşık oluyoruz, içimiz içimize sığmıyor.

Adaptasyon zorluğu bahar yorgunluğu nedeni
Bazılarımız ise kıştan bahara geçişte, bu coşku ve taşan enerji seline ayak uydurmakta zorlanabiliyor. Çünkü oluşan bu yoğun hormonal ve kimyasal değişiklikler belli bir adaptasyon gerektiriyor. Kimilerimiz bu adaptasyonu hızlı geliştiriyor, kimilerimizse daha geç. Geç gelişen adaptasyon ‘bahar yorgunluğuna’ neden oluyor. Yazın ruhumuz rahatlıyor Kışın uyuşukluğundan sıyrılıp, baharın coşku ve enerjisine adapte olabilmiş bedenimiz ve ruhumuz yazın gelmesiyle sonunda rahata kavuşuyor. Ruhsal sorunlar tam çözümlenmemiş de olsa, kısmi rahatlama evresine geçiyor. Sıcak yaz günlerinin dinginliği, baharın tüm yorgunluğunun geçmesine, ruhumuzun bir nebze da olsa rahata ermesine neden oluyor.