10 Aralık 2014

Yaz sonrası cildinizin 3 temel ihtiyacı

ile admin

Deniz ve güneşle iç içe olduğunuz günler geride kaldı; artık yeni mevsime hazırlanma zamanı. Cildinize sonbahar ayarı yaparken, ölü derileri peeling’le temizlemeyi, antioksidan içeren ürünlerle cildi beslemeyi ve güneş koruyucusu na devam etmeyi unutmayın.

ÇİZGİ OLUŞUMUNA ANTİOKSİDAN
Dermatologlar, cildin yaz sonrası üç ihtiyacından biri olan antioksidanları şöyle tanımlıyor: “Antioksidanları, serbest radikallerin panzehiri gibi düşünebilirsiniz. Cilde zarar veren dış etkenlerin olumsuz izlerini ortadan kaldırırlar.”
NE YAPMALI? C Vitamini kullanmak şart! C Vitamini; serbest radikallerle savaşarak kırışıklıkların oluşumunu önlerken, lekelerin de düzelmesine yardımcı oluyor.

GÜZ GÜNEŞİNE KARŞI KORUYUCU
Aslında tüm yıl boyunca cildinizden eksik etmemeniz gereken güneş koruyucusu aynı yaz aylarında olduğu gibi bu aylarda da vazgeçilmez… Dermatolog Anne Chapas, “Sonbaharda da güneş koruyucu ürünleri pas geçmemek lazım” diyor.
NE YAPMALI? Titanyum dioksit içerikli ürünler tercih edilmeli. Güneş kremlerinin çoğu, bronzlaşmaya neden olan UVB ışınlarına karşı kalkan oluştursa da, genellikle UVA ışınlarına (Yaşlanma ve DNA hasarlarına neden olan) karşı tam koruma sağlayamıyor. Fakat titanyum dioksit içeriği bu konuda çok etkili…

CİLT YÜZEYİNDEKİ ÖLÜ DERİLERE PEELING
Güneş altında geçirdiğiniz zaman az da olsa, cilt yüzeyinde oluşacak ölü deriler cildinizi matlaştırır ve gözeneklerinizi tıkar. Düzenli olarak güneş koruyucu sürmüyorsanız; daha mat, sivilceli, lekeli ve hatta düzensiz bir cilde sahip olduğunuzu kısa sürede fark edersiniz. Düzenli peeling işlemi ise size daha parlak ve sağlıklı bir cilde kavuşma imkanı verecektir.
NE YAPMALI? Salisilik asitli peeling ürünleri kullanmak gerekiyor. Cilt yüzeyine yapışıp kalmış ölü hücrelerin en büyük düşmanı olan salisilik asit, yağda da çözünebildiği için cildinizde ekstra bir parlamaya asla neden olmuyor. Geceleri yüzünüzü, salisilik asit içeren bir peeling ürünü ile temizleyin. Bir dakika bekledikten sonra bol suyla yıkayın.
(Cosmopolitan)