9 Ocak 2015

Yaz aylarında yorgunluğu gideren besinler hangileri?

ile admin

Mevsim değişikliğinin insanları etkilediğini hatırlatan Uzman Diyetisyen Turgay Köse, B1, B2, B6, B12, folik asit ve C vitamini ile demir, potasyum, krom, selenyum ve iyot minerallerinin yetersizliğinin yorgunluk olarak kendini gösterdiğini açıkladı.

Diyetisyen Turgay Köse’ye göre, yorgunluğu giderecek besinler şöyle:
”Balık Niasin ve B2 vitamini, demir, krom, selenyum ve iyot minerali içerdiği için haftada 2-3 kere yenilmeli. Bahsedilen besin öğelerini taze balıklar ile benzer oranlarda içerdiğinden konserve balıklar da oldukça yararlı olurken, yağlı tohumlar Niasin ve E vitamini, demir ve potasyum minerali içeren fındık, yer fıstığı, badem ve ceviz tüketim sıklığına önem verilmeli. Ancak yüksek enerji içeriklerinden ötürü tüketim miktarına dikkat
edilmelidir.”

Yeşil yapraklı sebzelerin C, E ve B2 vitamini ile demir ve potasyum minerali açısından zengin olduğunu hatırlatan Köse, şöyle konuştu: “Ispanak, roka, pazı, nane, tere tercih edilmesi önerilmektedir. Bu sebzeleri çiğ olarak ya da yüksek sıcaklıkta, kısa süre az suda buharda pişirerek tüketmek vitamin ve mineral kayıplarını önlemeye yardımcı oluyor. Niasin, E ve B2 vitamini ile demir, krom ve iyot minerallerinden zengin olan yumurta; anne sütü kalitesinde protein içerir ve ‘örnek protein’ olarak
tanımlanır. İçermiş olduğu doymamış yağ asitleri sayesinde de çok besleyici bir besindir. Lesitin içeriğinden ötürü sanıldığı gibi kolesterolü artırıcı etki de göstermemektedir.”

KURU BAKLAGİLLER YORGUNLUĞA BİREBİR
 Kurubaklagillerin Niasin, B1 ve B2 vitamini ile demir ve potasyum içeriğinden dolayı yorgunluğa birebir geldiğini anlatan Köse, sözlerine şöyle devam etti: “Aynı zamanda içerdiği diyet lifi (posa) sayesinde kan şekerini kontrol altında tutarak vücut direncinin sürekliliğini sağlar. Bu nedenle haftada 2-3 kere kuru fasulye, nohut, mercimek, kuru barbunya, kuru bakla, kuru börülce, soya fasulyesi gibi baklagil tüketilmeli. Kepekli tahıllar, Niasin, E, B1 ve B2 vitamini ile potasyum, krom, iyot ve az da
olsa demir minerali açısından zengin olan kepekli tahıl ürünlerinin (esmer ekmek, bulgur, kepekli pirinç, makarna, erişte ve un) tercih edilmesi; işlenmiş olan tahıllardan uzak durulması yorgunluğu önlemek adına büyük önem taşıyor. Süt ve süt ürünleri Niasin ve B2 vitamini ile demir, potasyum, krom ve iyot minerali içeren süt, yoğurt ve peynirin yarım yağlı hatta yağsız tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır. Işık almayacak şekilde saklanmalarında yarar sağlanıyor.”

Köse, tüm bu besin gruplarına ilave olarak elma, kayısı, kivi, üzüm, avokado, muz gibi meyveler ile maydanoz, lahana, kereviz, bezelye, havuç, patates, turp, enginar, mantar, soğan, kırmızı pancar, sarımsak gibi sebzeler ve ay çekirdeği, karaciğer, yeşil çayın yorgunluğu giderici besinler olarak tanımlandığını söyledi. Turgay Köse’ye göre, düzenli olarak yapılan egzersizler de vücudu canlandırmaya yardımcı olur.

Öte yandan alkol, asitli içecekler, hazır besinler, sakatatlar, çok yağlı ve şekerli besinlerin yorgunluk vermekte olduğu gözlemlenirken, özellikle mevsim değişikliklerinin olduğu dönemlerde doktor veya diyetisyenlere danışılmalı.