10 Aralık 2014

Yaşlılıkta dişleri kaybetmek için

ile admin

Gençlik yıllarında ağız ve diş bakımı konusunda gösterilen özen, yaşlılıkta sağlıklı dişlere sahip olmakta etkili bir rol üstleniyor. Universal Çamlıca Hastanesi Diş Hekimi Sibel Tezil, yaşlılıkta diş bakımı ve sağlığı ile ilgili bilgiler verdi.

Çiğneme sistemimiz, vücudumuzdaki sistemlerden belki de en şanslısı. Dolaşım, sindirim, sinir vb sistemlerde yaşlandıkça ortaya çıkan zayıflıklar, dişlerde oluşmayabiliyor. Universal Çamlıca Hastanesi Diş Hekimi Sibel Tezil, cildimiz kırışmış, vücudumuz kamburlaşmış, saçlarımız beyazlamış olsa da sapasağlam dişlerle yıllara meydan okuyabileceğimize dikkat çekti. Tezil, şunları söyledi:

“Bedensel güçlerini gittikçe yitirmeleri veya unutkanlıkların, demans gibi zihinsel sorunların ortaya çıkması yaşlıların düzenli diş fırçalama alışkanlıklarını sürdürmelerini olumsuz etkileyebilir. Bu durum diş fırçalanmasının ihmal edilmesine neden olur, diş kayıplarına yol açar. Gençlik yıllarında dişlere çok iyi bakılması, edinilmiş hijyenik alışkanlıklar yani dişleri çok iyi fırçalama, koruyucu ve onarıcı tedavilerin düzenli hekim kontrollerinde yapılması, yeni yaşların sağlıklı bir ağız ve diş yapısı ile karşılayabilmesini sağlar.”

Yaşlılık psikolojisi ile diş sağlığı arasında bir ilişki olduğunu da belirten Universal Çamlıca Hastanesi Diş Hekimi Sibel Tezil, sözlerine şöyle devam etti:

“Yaşlılık insanların belki de en yalnızlaştığı dönemdir. Bireyler ebeveynlerini, eşlerini kaybetmiş, sosyal ilişkileri kesintiye uğramış ve gerçek olarak yalnız ya da yalnız hisseder durumdadırlar. Ölüme yakın oldukları hissi ile yaşarlar. Bu da psikolojilerini daha da bozar. Artık kendilerine bakmak istemezler. Onlar hayatı terk etmeye hazırlanırlarsa, dişleri de onları terk etmeye hazırdır. Tabii ki o zamana kadar total proteze geçmemişlerse. Ayrıca yaşlılarda diş eti çekilmiştir, dişlerin boyları uzamış görünür. Yaşla birlikte alveol kemiğinde oluşabilecek erimeler, iyi fırçalama alışkanlığı da yoksa dişetinde yangılara ve alveol kemiğinde erimelere, bu da dişlerin destek dokularını kaybederek sallanmasına, diş etinde çekilmelere neden olur. Kanser hastalarının kemoterapi görmeleri nedeniyle diş tedavisinin neredeyse olanaksız olduğu dönemler yaşamaları, diş kayıplarını artırır.”

Günümüzde diş hekimliğinde implant uygulamalarının, kişinin yaşı kaç olursa olsun kemik yapısı uygun herkese sabit protez kullanabilme şansı verdiğini dile getiren Tezil, bunun da yaşlılarda daha iyi çiğneme olanağı, daha iyi estetik görünüm sağlandığını dile getirdi. Böylelikle çıkarılıp suya konan protez gibi korkutucu sahnelerin ortadan kalktığını söyleyen Tezil “Yaşlı olmak sorun değil, asıl sorun kendinizi yaşlı hissetmenizdir” dedi.