10 Aralık 2014

Yaşlanmayı önleyen 3 faktör

ile admin

Modern hayat stresi de beraberinde getiriyor. Pek çok hastalığın nedeni olarak gösterilen stres özellikle zamanından erken yaşlanmayı da beraberinde getiriyor. ABD ve Avrupa’da yapılan araştırmalara göre kadınlarda 40’lı yaşların başında vücut direnci 20 yıl öncesine göre daha düşük. Eskiden 50’li yaşlarda görülen deri kırışıklığı şimdi 30’lu yaşların sonlarında bile görülüyor.

Estetik Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ümran İleri, pek çok insanın yaşam tarzındaki yanlışlıklar yüzünden erken yaşlanma gerçeğiyle yüz yüze kaldığına dikkat çekti. İleri, “Genç kalmanın sırrı basit ve doğal yaşamakta gizli” dedi. Dr. Ümran İleri, Medical Park dergisinde genç kalmak için yapılması gereken doğruları şöyle anlattı:

E VİTAMİNİ ÇOK ÖNEMLİ
Doğru beslenme: Öğlen saatlerindeki yemek aralarında biraz badem, fıstık, fındık, kuru üzüm, kuru kayısı gibi E vitamini içeren kuruyemişler yenmeli. Kış mevsiminde kış, yaz mevsiminde ise yaz sebzeleri tüketilmeli. Bol yoğurt yenmeli.

KALBİ TEKLETİYOR
Doğru uyku: Sabah saatleri insan vücudunu koruyan kortizon miktarının en yüksek olduğu zaman dilimidir ve bu sürenin uyuyarak geçirilmemesi gerekir. Geç kalkmak karaciğerde yağlanma yapıyor, pankreasa zarar veriyor, bölgesel şişmanlığa, kadınlarda kıllanmaya kadar giden yan etkiler oluşturuyor. Kalpte ve diğer iç organlarda büyümelere sebep oluyor.

15 DAKİKA YETERLİ
Doğru egzersiz: Elimizi, kolumuzu oynatarak bile vücut ısısını arttırmamız ve vücutta biriken oksijen radikallerini atmamız mümkün. Egzersizin yapılacağı saatler de çok önemli. Günümüz insanı iş temposu nedeniyle akşam saatlerinde spor yapmaya özendiriliyor. Oysaki, en uygun olanı sabah erken saatlerde yüzümüzü soğuk suyla yıkayıp evde beş on dakika hafif egzersiz yapmak.