22 Ocak 2016

Yaralı 7 Filistinli uçakla Türkiye’ye getiriliyor

ile admin

Askeri uçakla Türkiye’ye nakledilecek Filistinli yaralıların bir bölümü Ben Gurion Havalimanına geldi. Aralarında iki çocuğun da bulunduğu 7 yaralının ilk müdahaleleri Sağlık Bakanlığı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibince (UMKE) yapıldı.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında yaralananların tedavileri için Türkiye’ye götürmek üzere hazırlanan C- 130 tipi askeri uçak saat 09.15’te Ben Gurion Havalimanına indi.

Gazze’den ayrılan yaralıların ambulanslarla havalimanına gelmesinin ardından UMKE görevlileri, çalışmalarına başladı.

Yaralıların ambulanslardan indirilmelerine yardım eden sağlık ekipleri, havalimanında ilk müdahaleyi yaptı.

Aralarında iki çocuğun da bulunduğu 7 yaralıyla tek tek ilgilenen sağlık görevlileri, onlara su, meyve suyu verdi, durumları hakkında bilgi aldı.

Diğer yaralıların da gelmesinin ardından Tel Aviv’den ayrılacak uçağın İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanına akşam saatlerinde inmesi bekleniyor.

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetler Daire Başkanı Türkay Esin, şu ana kadar gelen yaralılardan birisinin durumunun ağır olduğunu belirterek, “Bir kız çocuğumuz omurgasından yaralandığı için felç olmuş durumda. Gazze’den 8 yaralı daha çıktı. Türkiye’ye götürmeye planladığımız yaralı sayısı 21, refakatçi de 20 kişi olarak planlanıyor” dedi.