10 Aralık 2014

Yabancı hastalar yüz nakli için sırada

ile admin

Türkiye’nin 5’inci yüz naklini gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ömer Özkan, Recep Sert’in sağlık durumun iyi olduğunu, yarın (pazar günü) uyandırıp pazartesi günü ise yoğun bakımdan çıkarılacağını söyledi. Özkan, “Operasyon riskli ama güzel oldu” dedi. Akdeniz Üniversitesi’nde basın mensuplarına konuşan Prof. Özkan, “Herşey gayet iyi. Yoğun bakımdaki her hastanın durumu kritiktir. Hafta sonu Sert’i uyandırmayı, hafta başı da yoğun bakımdan çıkarmayı planlıyoruz” dedi. Özkan, yüzdeki şişkinliklerin inmesinin ardından hastanın yeni yüzünü göreceğini açıkladı.

Nakledilen çenenin 6 hafta içinde kullanılmaya başlayacağını belirten Özkan, “Yüzünü birinci yıl yüzde 50, ikinci yıl ise tam olarak hissetmeye başlar. Recep bir hafta sonra sıvı yiyecek yiyebilir” dedi. Recep’i hafta başında ailesiyle görüştürmeyi planladıklarını da açıklayan Prof. Ömer Özkan, “Aile çok heyecanlı. En kısa sürede Recep’i görecekler’ dedi. Türkiye’de 2’si kadın 5 hastanın yüz beklediğini belirten Özkan, “Yurt dışından da çok fazla hasta arıyor. Sabah Bosna Hersek’ten bir kadın aradı. Buraya gelecek, inceleyeceğiz. Birkaç ülkeden daha hastalarımız var ama prosedür nasıldır onu bilmiyoruz” dedi.

Ömer Özkan, rahim nakli olan Derya Sert’le ilgili de iyi haberler vermeyi planladıklarını söyledi. Embriyo yerleştirme işleminin birkaç ay içinde başlayacağını belirten Özkan, “İnşallah bir yılın sonunda güzel haber vereceğimizi düşünüyorum. Zaten mutlu haberi veremezsek rahmi geri alırız” dedi. Prof. Ömer Özkan bir soru üzerine, yüz nakillerinin rahim naklinden çok daha büyük ameliyatlar olduğunu ve bu operasyonlara ‘gözü kör’ girmenin mümkün olmadığını belirterek, “Birilerinin ihtiyacı var, birilerinin de bu ameliyatları yapması gerekiyor. Kendinizi iyi hazırlamanız lazım. Rahim nakli de rutine girerse birçok insana faydası olacaktır” diye konuştu. Kendisine transfer teklifi gelip gelmediği ile ilgili soruya ise “Teklifler var ancak bu konular özel” cevabını verdi.

Sabah