10 Aralık 2014

Web Tabanlı Yoğun Bakım Hastalık Şiddeti Skorlama Sistemi

ile admin

Sağlık Bakanlığı Performans Yönetimi ve Kalite Geliştirme Daire Başkanlığı tarafından “Web Tabanlı Yoğun Bakım Hastalık Şiddeti Skorlama Sistemi” hakkında duyuru yayımlanmıştır;

 

Yoğun Bakım Hastalık Şiddeti Skorlama Sistemi

 Hastane Hizmet Kalite Standartları Yoğun Bakım Hizmetleri Bölümünde yer alan 00.02.10.07.00 kodlu   “Yoğun Bakımda yatan hastalar, hastalık şiddetini belirleyen skorlama sistemleri ile değerlendirilmelidir.” standardına ilişkin kullanıcılara kolaylık sağlamak amacıyla web tabanlı bir uygulama geliştirilmiştir.

 Bu standart 3. Basamak Yoğun Bakımlarda değerlendirilecektir.    

Şimdilik sadece veri girişi yapıp beklenen ölüm oranlarını hesaplayabileceğiniz bu sayfayı ileriki günlerde verilerinizi saklamak için de kullanabileceksiniz.

Ayrıca SFAR – Scoring systems for ICU and surgical patients  linkinden yoğun bakımlarda kullanılan tüm skorlama sistemlerinin hesaplama sayfasının İngilizcesine de ulaşabilirsiniz. 

apache

snap

prism

saps2 

Yoğun Bakım Hastalık Şiddeti Skorlama Sistemi Nasıl Kullanılır?

Bu sistemde sizden istenen hastanın yoğun bakıma kabulünden sonraki ilk 24 saat içinde hastaya ait bilgileri sayfa üzerindeki kutucuklara girmeniz. Sonuçta bilgisayar tarafından hesaplanan beklenen ölüm oranını kendi kayıtlarınıza aktarmanız yeterli olacaktır. Beklenen ölüm oranı ilgili standardın alt kırılımında  geçen tahmini mortalite oranı’na karşılık gelmektedir.

  • Veri toplama aylık olarak yapılmalı ancak analizler 3 aylık periyotlarda yapılmalıdır.