Varislerde lazer ve köpük tedavisi

Varislerde lazer ve köpük tedavisi

28 Ocak 2017 0 Yazar: admin

Aslında varis ciddi derecede önemli bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediği durumlarda başka sağlık sorunlarını da tetiklemektedir. Bu sebeple varis sadece estetik açıdan değil, sağlık yönünden de önlem alınması gereken bir rahatsızlıktır. Varise önlem alınmadığı takdirde ülser, yara ve kan pıhtılaşması gibi durumlar meydana gelmektedir.

Eskiden tercih edilen klasik varis ameliyatı yerine artık günümüzde lazer ve köpük tedavisi yöntemleri tercih edilmektedir. Çoğunluk olarak hastaların bacaklarındaki varisler yaygınsa lazer ve köpük tedavisi uygulanır. Köpük tedavisi için verilen ilaç varis bulunan damarın büzülerek yok olmasını sağlar ve bunun sonucunda bir daha o damar da varis oluşmaz. Normal verilen sıvılar damar içerisinde kana karıştığından dolayı etkisini zamanla kaybeder fakat köpük tedavisi ile verilen ilaç o bölgede kalarak etkinliğini devam ettirmektedir. Köpük tedavisinin klasik ameliyata göre bir diğer avantajı ise operasyon sonrası hastanın aynı gün normal yaşantısına devam ediyor olmasıdır. Ameliyatsız varis tedavisi yönteminde lokal anestezi uygulanırken, klasik operasyonlar da ise genel anestezi uygulanır. Klasik yöntem tercih edilen hastaların 1-2 gün hastanede kalmaları daha uygundur.

Varis tedavisi için en uygun zaman seçilmelidir. En uygun zaman genelde havaların serin olduğu sonbahar ve kış dönemidir. Çünkü yazın çorap ve bandaj kullanımı aşırı zordur. Sıcak havalarda bacaklarda meydana gelen ağrı, şişme, yanma ve kaşıntı gibi durumlar hastalarda ciddi bir şikayete neden olmaktadır. Günümüzde lazer ve köpük tedavisi gelişen teknoloji ile birlikte artık daha kolay tedavi edilebilmektedir.

Ayrıntılı bilgi için http://cuneytkoksoy.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.