10 Aralık 2014

Vajinusmus ‘naz yapmak’ değildir

ile admin

Hem erkek hem de kadın tarafından bu hastalığın nasıl algılandığını anlatan Evlilik ve Aile Danışmanı İlkim Öz, vajinismus tedavisine de değindi.

“Karımla çok iyi anlaşıyoruz ama yatak odamızda eşim benden kaçıyor” ya da “Kocamı çok seviyorum ancak beraber olacağımız zaman, bacaklarımı kapatıyor ve kendimi kasıyorum” gibi cümleler size de tanıdık geldiyse vajinismus sorunu ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Erkekler Vajinismus’u Kadının “Naz Yapması” Sanıyorlar

Vajinismus, cinsel ilişki sırasında kadının vajen kaslarının istem dışı kasılmasıdır. Böylelikle çiftin cinsel ilişkiye girmesi mümkün değildir ya da son derece acı verici ve ağrılı olur. Korkudan kasılan kadın, eşinin ellerini tutar, adeta çırpınır ve yalvarır. Kimi kadın çığlık çığlığa bağırırken, kimi si de ağlama nöbetlerine tutulur.

Kadındaki istem dışı bu tepkiler, erkek tarafından, naz, kapris olarak algılanıyor ve “Herkes nasıl yapıyor? Sen elimde değil diyerek yalan söylüyorsun” diyerek, eşlerinin bu güçlüklerine yardım etmek bir yana tam tersi eleştirerek ve suçlayarak, onların korkularını daha da artırıyorlar. Danışmanlık yaptığım vakalarda, erkeklere bu durumun bir rahatsızlık hem de psikolojik kökenli bir rahatsızlık olduğunu söylediğimde, çok şaşırıyor ve inanmakta uzun zaman zorluk çekiyorlar.

Ülkemizde 10 Kadından Birinde Vajinismus Var

Dünya ülkelerine oranla, vajınismus vakaları bizim ülkemizde daha fazla. Dünyada yüzde 2’lerde ve 5’lerde olan bu oran, bizde yüzde 10’larda. Aslına bakarsanız, genç kadının iç dünyasındaki sıkıntıların bu şekilde dışa vurumu olan vajinismus, önceleri kişinin kendisinin de şaşırdığı bir tepkidir.

Vajinismusa Zemin Hazırlayan Nedenler