Vajinismus problemine çözüm

Vajinismus problemine çözüm

28 Kasım 2016 0 Yazar: admin

Vajinismus hakkında çeşitli tanımlar var fakat genel olarak vajinismus problemi kadının korku ve endişelerinden dolayı cinsel birleşmeye izin vermemesidir. Vajinayı çevreleyen pelvis kasları istem dışı kasılarak cinsel birleşmede acı veya ağrı verir ya da cinsel birleşme hiç gerçekleşmez. Cinsel ilişki yaşanana kadar çoğu kadın vajinismus hastalığının adını bile duymaz. Kadın neden vajinismus hastası olduğu konusunda çoğu zaman fikri yoktur. Vajinismus hastalığının temelleri daha çocukken atılır. Kadının bilinçaltında kızlık zarı ile ilgili olumsuz yorumlar, aile baskısı, cinsel taciz hikayeleri ve ilk gece hikayeleri vardır. Bu yüzden dolayı ilk cinsel birleşmede bilinçaltındaki düşünceler kadını etkisi altına alır. Kadın çok istemesine rağmen gerçekleşen kasılmalardan dolayı ilişkiyi gerçekleştiremez.

Vajinismus hastalığının %90’ı psikolojik, %10’u organik olarak tanımlanır. Psikolojik olmasının başlıca sebepleri arasında kızların ergenlik çağlarında cinselliğin ayıp ve günah olduğunun anlatılması ve kızlık zarının öneminin abartılmasıdır. Ayrıca kişinin geçmişte başında geçen taciz ve kötü cinsel deneyimleri de vajinismus hastalığında etkilidir. Hastalığı iyileştirme süreci gayet basittir. Önemli olan sorunun belirlenmesidir. Eğer hastalık psikolojikse, hasta hastalığını tanıyıp kabul etmesi ve iyileşmeye olan inancı iyileşme sürecini kısaltır ve başarılı sonuçlar alınmasında etkili olur.

Vajinismus tedavisi günümüzde modern tedavi yöntemleri ile mümkündür. Hastaya uygun yöntemler kullanılarak bu tedavi de 2-3 gün içerisinde sonuca ulaşılabilir. Sadece bu tedavi için doğru merkeze ulaşmak önemlidir. Vajinismus tedavisi, tedavi merkezlerinde cinsel terapist gözetiminde yapılmaktadır. Ankara, İstanbul ve İzmir’de bulunan tedavi merkezimize diğer illerden vajinismus hastaları tedavi için gelmektedirler. İzmir ülkemizin modern ve kültürel düzeyi yüksek illerden birisidir. Vajinismus İzmir merkezinde uzman kişiler gözetiminde gerçekleştirilen çalışmalar sonucu vajinismus problemlerinde başarı oranı artmaya devam ediyor.

Vajinismuspsikoterapötik bir süreçtir ve kesinlikle kalıcı bir çözüme ulaşır.

Ayrıntılı Bilgi İçin http://www.vajinismus.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.