Vajinismus hastalığında cinsel ilişkiye girememe problemi

Vajinismus hastalığında cinsel ilişkiye girememe problemi

2 Kasım 2016 0 Yazar: admin

Aslında buz dağının görünen kısmıdır, problem ise derinlerde yatmaktadır. Son dönemde medyada sık sık duyduğumuz bir hastalıktır.

Vajinismus, vajina girişindeki kasların istemsiz kasılarak cinsel birleşmeye izin vermemesi durumudur. Vajinismus, cinsel ilişkiye girme denemesinde tüm vücutta meydana gelen kasılma, korku, endişe ve bacakların açılmasını etkileyecek boyutlarda kapatılmasına kadar değişik şekillerde ortaya çıkmaktadır. Araştırmalar sonucunda ise ülkemizde 10 kadından birinde vajinismus hastalığı görülmektedir.

Vajinismus hastalığı çok çeşitlidir. Ülkemizde genç kızlar sanki cinsellikleri yokmuş, cinsel organları kirliymiş ve o bölgeye dokunmamaları gerekirmiş gibi yetiştirilir. Bunun nedeni ise ailelerdir. Aileler cinsellikle ilgili ya hiç konuşmazlar ya da cinsellik hakkında hep olumsuz şeyler aktarırlar. Özellikle evliliğin ilk gecesinde gerçekleşecek olan cinsel ilişkinin ağrılı, acılı ve zor geçeceği herkes tarafından bilinmektedir. Bu ifadelerle büyüyen genç kız, evlendiğinde ilk gece korku ve endişeye sahiptir. Toplumumuzda kızlık zarına gereğinden fazla değer verilmesi sonucunda, ilk gece kızlık zarının patlayacağı, yırtılacağı, kanama olacağı, vajinanın küçük olduğu ve penisin oraya giremeyecek kadar büyük olduğu inancı, olumsuz düşünceler sahip olması, kendine güvenmeme ve eşine karşı duyulan kızgınlık gibi nedenler vajinismusa yol açabilir.

Vajinismus hastalığının iki ayrı çeşidi vardır: Primer vajinismus ve Sekonder vajinismus.

Primer (Birincil) vajinismus nedir?

Primer vajinismus istemsiz kasılmalar nedeniyle cinsel ilişkiye girememe durumuna verilen isimdir. Primer vajinismusu olan kadınlar hayatları boyunca hiç ilişkiye girememişledir; diğer bir tabirle ise halen bakiredirler. Vajinismus hastası olan kadınların büyük çoğunluğu primer vajinismustur.

Sekonder  (İkincil) vajinismus) nedir?

Normal bir şekilde cinsel hayatı olan kadınlar, daha sonralarda eşleri ile cinsel ilişkiye girememe şikayeti ile hekime gelmektedirler. Bu duruma “sekonder vajinismus (ikincil vajinismus)” adı verilir.

Sekonder vajinismus hiç ilişkiye girememiş olan kişilerin sahip oldukları “primer vajinismus (birincil vajinismus)” durumundan daha az rastlanılmaktadır. Seconder vaginismus daha sıklıkla zor bir doğum ve evliliğe bağlı faktörlerden dolayı gelişebilmektedir.

Vajinismus sorunu psikolojik nedenlere bağlıyken, bazı durumlarda ise fiziksel sebeplere bağlı olarak da cinsel ilişkiye girememe problemi ortaya çıkabilir. Cinsel ilişkiye girememe problemine neden olan fiziksel sebepler doğuştan gelen (konjenital) veya sonradan kazanılmış (edinsel) olabilir. Cinsel ilişkiye giremeyen kişilerin öncelikle iyi bir jinekolojik değerlendirmeden geçmeleri gerekmektedir. Böylece sorunun; vajinismus hastalığındaki gibi psikolojik mi, yoksa başka fiziksel (organik, yapısal) sebeplere mi bağlı olduğunu ortaya çıkartılabilecektir.

Ayrıntılı Bilgi İçin http://www.vajinismus.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.