25 Ağustos 2021

Vajinismus Çeşitleri Nelerdir?

ile admin

Kimi durumlarda eşeysel birleşmeyi imkansız hale getiren vajinismus nedir? En kısa tabiriyle vajinismus vajina çeperini çevreleyen kasların, istem dışı kasılması ile birlikte; ilişkinin imkansız veya ağrılı bir hale gelmesi durumudur. Etken kas grubu pubococcygeusdur. Bu kas grubu üretradan, anüse kadar ince bir hat çizer; idrardan, doğuma kadar birçok işlev bu kas grubu sayesinde gerçekleşir. Çoğu vakit cinsel birleşme esnasında aktif bir biçimde rol oynar çok elastiki bir kastır. Şayet kişi tehlike duymuyorsa ya da bu problemden muzdarip değilse penise bağlı olarak, doğru uyarılma ile bu kas grubu gevşer, enser, cinsi birleşmenin rahat gerçekleşmesini sağlar. PC kas grubunun doğru emek vermemesi, spazmlar geçirmesi ile beraber cinsel birliktelik katiyen hale gelebilir; vajinismus bundan dolayı sakıncılı bir durumdur.

Vajinismus Çeşitleri

İki değişik türü arasında barından vajinismus çeşitleri nedir? Cinsel deneyime bağlı olmaksızın kadınlarda bu durum birbirinden bire baş gösterebili. Primer Vajinismus; Pubococcygeus kas gruplarının kasılması kararı penisin az bir kısmının içeri girdiği, acılı bir ilişki durumudur. Sekonder Vajinismus ise daha önce sorunsuz bir birliktelik yaşayan kadınlarda gözlemlenir. Kişiler daha sonraki birlikteliklerinde bu durumla karşılaşabilir. Travmalar, cerrahi müdahaleler kararı ortaya çıkan vajinismus; çoğu zaman sekonder vajinismus olarak adlandırılır. Fiziksel sorunlara çözüm üretilse de kişiler artık eşeysel ilişkiye girerken ya acı çekmek de veya herhangi bir halde cinsel ilişkiye girmek imkansızdır.

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Vajina içindeki kasların kontrolünün yitirilmesi sonucu ortaya çıkan Vajinismus nedenleri nedir? Cinsel birleşim esnasında vücutta ve beyinde birçok etkinlik aynı anda gerçekleşmektedir. Farklı reaksiyonlar, hormonal salgılar meydana gelir. Vajinismuslu bireyler de ise bu durumlar beyne iletilen ve beyinden gelen bilgiler tam ve doğru şekilde işlenemez bu da vajina ağzının kasılmalar kararı tamamen kapanmasına yahut yarı aleni bir halde kalmasına yol açar. Pubococcygeus kas grubunun tamamen kasılması cevabında ise herhangi bir biçimde vajinaya giriş sağlanamaz ama bu durumda korkuya ve endişeye gerek yoktur çünkü tedavi periyodu süratli ve kolay bir halde gerçekleşir.