Vajina yokluğu ciddi bir sağlık sorunu

Vajina yokluğu ciddi bir sağlık sorunu

9 Ocak 2015 0 Yazar: admin

Mülleryan Agenezi veya MRKH (Mayer Rokitansky Kuster Hauser) Sendorumu olarak bilinen vajina yokluğu, bir tür genital gelişim kusuru olarak tanımlanıyor. Rahim yokluğu ile vajinanın büyük bölümünün ya da tamamının gelişmemesiyle ortaya çıkan sendromda hormonal gelişimin normal olduğunu belirten Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ateş Karateke, sorunun fark edilmesinin bu nedenle geç olduğunu söyledi.

Karateke, ”Vücut büyüme ve göğüs gelişiminde bir anormallik olmadığından MRKH sendromu, genelde ergenlik çağında adet kanamalarının başlamamasıyla anlaşılıyor. MRKH sendromu toplumda konuşulması zor olan sağlık sorunlarından biridir ve bu durum, genellikle evlilik çağına kadar gizlendiğinden ciddi bir toplumsal sorun olarak da ilerleyen yıllarda tekrar ortaya çıkar” dedi.

MRKH konusunda akademik çalışmalar yapan Prof. Dr. Ateş  Karateke, hastaların normal cinsel hayatlarını sürdürebilmeleri için ameliyatla normal uzunlukta bir vajina oluşturulması gerektiğini belirtti.

AMELİYATIN BAŞARI ORANI YÜKSEK

Vajen ameliyatını bağırsaktan parça alarak yapan Karateke, “Bağırsak, yapısı itibariyle vajene en yakın organ olduğundan operasyonların da başarısı aynı oranda artıyor. Kol ve bacaktan alınan deriyle yapılan operasyonlar sağlıklı bir cinsel hayatı mümkün kılmıyor” şeklinde konuştu.

Bebeğin gelişmesi için gerekli olan rahim bulunmadığı için MRKH sendromlu kadının anne olamayacağına işaret eden Prof. Dr. Ateş Karateke, “Bu vakalar için tek çare; bazı ülkelerde yasal olan taşıyıcı annelik yöntemiyle anne olmalarıdır” dedi.