9 Ocak 2015

Uzmanlar, bilinçsiz ilaç kullanımının özellikle bebekleri tehdit ettiği konusunda hemfikir

ile admin

Bebeklerimize ilaç verirken dikkatli olmamız gerekiyor, aksi halde fazla dozda verilen soğuk algınlığı şurupları, ateş düşürücü ilaçlar ya da vitaminler bile zehirlenmelere, hatta ölümlere yol açabiliyor. Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları, her ilacın yan etkisinin farklı ortaya çıkabileceğini belirterek “Eksik bilgi her konuda büyük zararlar verebileceği gibi ilaç kullanımında da çok önemlidir. İlaçlar hekiminizin önerdiği süre ve dozlarda kullanılmalıdır” dediler.

Özel Selimiye Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Bıçkıcı, bebeklerde ilaçlan metabolize edecek enzimlerin tam gelişmediğini, bu nedenle ilaçların etkilerinden ziyade yan etkilerinin görülme ihtimalinin daha fazla olduğunu söyledi. Bıçkıcı “Bu nedenle bebeklere çok gerekmedikçe ilaç verilmesi önerilmez. En sık ateş düşürücü ilaçlar, antibiyotikler, öksürük şurupları, soğuk algınlığı şurupları ve vitaminler kullanılır ve tüm bu ilaçlar fazla dozlarda zehirlenme yapar” dedi. Zehirlenme bulgularmın da ilaç türüne göre değiştiğini anlatan Bıçkıcı “Kusma, ishal, uykuya meyil, gözlerini bir noktaya dikme, ağzından köpük gelmesi, kasılmalar, ateşin fazla düşmesi (hipotermi), morarma, gözbebeklerinde belirgin büyüme ya da küçülme şeklinde olabilmektedir” diye konuştu.

“Antibiyotiklerin fazla doz verilmesi ateş düşürücüler kadar tehlikeli olmaz” diyen Bıçkıcı, bebeğe ilaç verildikten birkaç dakika sonra kaşınma başlaması ya da kızarıklık oluşmasının “ilaç alerjisi” olarak adlandırıldığını anlattı. Bıçkıcı “İlaç alerjileri küçük bir kaşıntıdan, larenks ödemi (boğazda şişlik, nefes alamama), anaflaktik şoka kadar giden bir dizi tehlikeli olayların sorumlusu olabilir. İlacı bir daha kullanmamalısınız. Doktorunuz yerine başka tür tedavi seçenekleri önerecektir” dedi.

Eksik bilgi zarar verir

Bıçkıcı, özetle şunları söyledi: “Eksik bilgi her konuda büyük zararlar verebileceği gibi ilaç kullanımında da çok önemlidir. Suçiçeğinde aspirin verildiğinde organ yetmezliklerine neden olan Reye sendromu ortaya çıkabilir. Ağrı kesici ilaçlar her karın ağrıdığında verilirse önemli cerrahi acil belirtileri maskeleyebilir ve tanı konmasını geciktirebilir. Ailelerin büyük kısmı bunun gibi birçok tıbbi noktayı bilmemektedir. Eczane çalışanlarının verdiği ilaç ve doz önerilerine uymak hem gereksiz ilaç kullanımına hem de tanıda gecikmeye ve tehlikeli sonuçlara neden olabilmektedir. Önerimiz basit şikâyetlerde 24 saati geçmeyecek sürede doğal yöntemleri deneyin, devam eden veya artan hastalık belirtilerinde çocuğunuzu mutlaka hekime götürün. Tanı hekim muayenesi, gerekirse tetkiklerle konmalı ve ilaçlar hekiminizin önerdiği süre ve dozlarda kullanılmalıdır.”

SİBEL BAHÇETEPE