Üniversite Mezunu Kadınlar ‘Erkek Açığı’ Nedeniyle Yumurtalarını Donduruyor

Üniversite Mezunu Kadınlar ‘Erkek Açığı’ Nedeniyle Yumurtalarını Donduruyor

19 Temmuz 2017 0 Yazar: admin

Araştırmada, üniversite mezunu kadınların sayısının artmasıyla, bu kadınların kendilerine eş bulmasının zorlaştığı belirtildi.

Yale Üniversitesi’nin araştırmacıları, “erkek açığının” daha fazla kadının üniversiteye gittiği ülkelerde daha büyük olduğunu söylüyor.

Yumurtalarını donduran 150 kadınla yapılan araştırmada, kadınların yüzde 90’ının kendilerine uygun bir eş bulamadığı kaydedildi.

Araştırmayı kaleme alan Prof. Marcia Inhorn, çalışmanın kadınların kariyerlerine öncelik vermek için bebekyapmayı ertelediği algısını sarstığını söyledi.

Inhorn, “Medyada yaygın olarak çıkan haberlerde eğitim ve kariyer hedeflerinin profesyonel kadınların doğurganlığının ertelenmesinin ana nedeni olarak gösteriliyor. Oysa evlenecek bir eş bulamadıkları için bekar kalan bu kadınlar, üreme hayatlarının doğal sonunun ötesinde doğurganlıklarını korumaya uğraşıyorlar” dedi.

İsviçre’nin Cenevre kentinde Avrupa Toplumu’nda İnsan Üremesi ve Embriyoloji Konferansı’nda konuşan Inhorn, bu kadınlar için yeterince üniversite mezunu erkek bulunmadığını söyledi.