9 Ocak 2015

Üniversite hastanelerine “Marmara Modeli”

ile admin

İSTANBUL-Marmara Üniversitesi (MÜ) Rektörü Prof. Dr. Zafer Gül’ün sağlık alanında hayata geçirdiği ortak kullanım (afiliasyon) modeli sayesinde, üniversitenin mali yapısı güçlendi.

Marmara Medya Merkezinden yapılan açıklamada, Prof. Dr. Gül’ün hayata geçirdiği ortak kullanım modelinin, sağlık alanında Marmara Üniversitesini ön plana çıkarttığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı ile koordineli şekilde uygulamaya konulan modelin Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hayata geçirildiği ifade edilen açıklamada, projenin beklenilenin üzerinde yüksek sinerji yarattığı belirtildi.

Açıklamada, proje sayesinde, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde günde 7 bin poliklinik seviyesine ve aylık 21 milyon lira ciroya ulaşıldığı kaydedildi. Üniversiteden ayrılan çok sayıda öğretim üyesinin ortak yönetişim modelinin hayata geçirilmesiyle geri döndüğü aktarılan açıklamada, organ nakilleri de dahil olmak üzere büyük kapsamlı ameliyatlar yapıldığı belirtildi.

İş birliği çerçevesinde öğretim üyesi, yardımcı sağlık personeli ve hastanenin insan kaynağının, Marmara Üniversitesi ile Sağlık Bakanlığı tarafından sağlandığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İlk ve en büyük ortak kullanımdaki üniversite hastanesi olma vasfıyla Türkiye’deki diğer üniversite hastanelerine rol model olan Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yılda 1,5 milyonun üzerinde hastaya poliklinik hizmeti verilmekte iken her hasta için polikliniklerde en az 13 dakika zaman ayrıldığı, yatak devir hızının ise ortalama 5,1 gün olduğu saptandı. Yüksek oranda döner sermaye geliriyle bütün birikimini ve zamanını hastalarına ayırabilen öğretim üyelerinin hastanenin verimliliğine katkısı arttığı gözlendi.”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Rektör Prof. Dr. Zafer Gül de sağlık bakım kalitesini, eğitim kalitesini ve araştırma sayısını aynı anda artırırken maliyetleri de ciddi oranda düşürdüklerini, bu uygulama sayesinde üniversiteden ayrılan birçok öğretim üyesinin geri döndüğünü ifade etti.

Gül, Sağlık Bakanlığı ile yaptıkları görüşmelerde, 2010’dan bu yana uygulanan modelin ikinci safhasının Maltepe’de kurulan yeni sağlık eğitim kampüsünde devam edeceğini bildirdi.