10 Aralık 2014

Uçuş öncesi bakım sırları

ile admin

Uçak yolculukları, basınç değişiminden dolayı cildi matlaştırarak soluk bir tene sahip olmanıza neden olabilir. Alacağınız bazı ufak önlemler, cildinizin çok daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar

Uçak yolculukları sırasında yaşanan basınç, hava dönüşümü, su kaybı ve daha küçük bir alanda yaşamak zorunda kalmak gibi faktörler, cildin ihtiyacı olan oksijeni dakikalar içerisinde sizden çalar. Cildiniz de, bu hasarı günler boyunca taşır ve size rahatsızlık verir. Yolculuk öncesi ve sonrasında dikkat edeceğiniz bazı noktalar, hem sizin hem de cildinizin daha rahat etmesini sağlar. Daha bakımlı bir cilt için yapılması gerekenleri New Beauty dergisi sizler için derledi.

UÇUŞ ÖNCESİ HAZIRLIK
Nereye gidecek olursanız olun, cildinizi yolculuğunuz sırasında karşılaşacağınız şartlara önceden hazırlamanız son derece önemlidir. Estetik uzmanları, bazı uygulamalarla, cildin bağışıklığının artırılmasını ve cildin güçlendirilmesi gerektiğini söylüyorlar. Bunun için de; uçuştan dört ya da altı hafta önce cilde nem artırıcı ve dengeleyici ürünler kullanmaya başlamalı ve cildinizi derinlemesine temizlemelisiniz. Eğer daha sıcak bir iklime yolculuk yapacaksanız; ağır ve C vitamini yüklü ürünlerden, aşındırıcı peeling’lerden ve ışığa duyarlı içeriklerden uzak durmalısınız.

YANINIZDA TAŞIYIN
Uçakta bile cildinizin ihtiyacı olan ürünleri yanınızda bulundurmaya özen gösterin. Çünkü, soğuk hava cildi alazlar, soyar ve cildin pul pul dökülmesine neden olur. Sıcak hava da cildinizin rengiyle oynar, onun gereğinden fazla üretim yaparak kendini durmadan yenilmeye çalışmasına sebep olur.

SOĞUK YERE GİDİYORSANIZ…
Cilt tipiniz ne olursa olsun, soğuk bir yere gittiğinizde yapmanız gereken şey onun su kaybetmesini engellemek ve bol bol nemlendirmektir. Ani ısı değişiklikleri kan dolaşımını engelleyerek cildin donuklaşmasına ve sertleşmesine yol açar. Yağlı ciltlerin, soğuk ortamlarda yağ kontrolü sağlayan ürünleri kullanmalarına gerek yoktur. Bunun yerine pusuya yatmış olan bakterileri ve sivilceleri engellemek için antiseptik ürünler kullanılmalıdır.

MUTLAKA GÜNEŞ KREMİ KULLANIN
Soğuk yerlerde, cildiniz yüksek rakım dolayısıyla yanabilir. Sıcak yerlerde ise, fazla güneş, cildinizi yakar ve su toplamasına neden olur. Bu nedenle güneşe çıkmadan önce cildinizi güçlendirmeli ve zararlı ışınlardan korumak için koruma faktörlü güneş kremi kullanmalısınız.

AMELİYAT SONRASI
Eğer ameliyat sonrasındaki ilk ay içerisinde yolculuk yapmak zorunda kalırsanız, bazı noktalara mutlaka dikkat etmelisiniz:
Bavul kaldırmayın: Ağır bir bavulu kaldırmaya çalışmanız vücudunuzun zorlanmasına, iç kanamaya ve doku şişmelerinin oluşmasına sebep olabilir. Bu da, iyileşme sürecini olumsuz etkiler.
Dolaşın: Her yarım saatte bir oturduğunuz yerden kalkın ve yürüyün. Hareket, kan dolaşımınızın devamını sağlayacak ve iyileşme sürecinizi olumlu etkileyecektir. Ayrıca uzun süre oturma sonucu bedeninizde oluşabilecek diğer rahatsızlıkları da engelleyecektir.
Susuz kalmayın: Uçağın inişi kalkışı bile vücudun susuz kalmasına yol açar. Bu nedenle yolculuk sırasında bol bol su içilmesi önerilir.