10 Aralık 2014

‘Türkiye’nin 20 bin uzman hekim açığı var’

ile admin

 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği’nin (OHSAD) ortaklaşa düzenlediği iftar yemeğine katıldı. Burada bir konuşma yapan Sağlık Bakanı Müezzinoğlu,Türkiye’nin 20 bin uzman hekim açığı olduğunu söyledi.

 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve OHSAD’ın Wow Otel’de ortaklaşa düzenlediği iftar yemeğine katıldı. Sağlık kuruluşlarının sorunlarını dinleyen Bakan Müezzinoğlu, iftar programında sağlık sektörüne önemli açıklamalar yaptı. Türkiye’de ciddi bir uzman hekim ihtiyacı olduğunu vurgulayan Müezzinoğlu, “Geçtiğimiz 20 yılda bu ülkede fazla hekim var diyerek tıp fakültesi öğrenci kontenjanını artırmamışız. Son 5-6 yıldır tıp fakültelerindeki öğrenci sayısı 3-4 bine ulaştı. Önümüzdeki yılla birlikte tıp öğrenci sayısı 10 binin üzerinde çıkacak. Ama nereye gidersek gidelim bize her yerde uzmana ihtiyaç olduklarını söylüyorlar. Bize çocuk hastalıkları uzmanı, kadın doğum uzmanı gerekiyor diyorlar. Onlara yok, olsa dükkan sizin diyorum. Şu anda Türkiye’nin 20 bin uzman hekim açığı var.” dedi.

 

Sağlık hizmeti sunan hiç bir kesime haksızlık yapmayacaklarını söyleyen Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, şöyle devam etti: “Biz Sağlık Bakanı olarak hiç kimseyi masanın şu tarafında ya da masanın bu tarafında görmeyeceğiz. 5 bin hekimimizi bu yıl Türkiye’deki 75 milyon insana hizmet verecek bir planlamayı yapacağız. Önümüzdeki Ağustos ayında da 300-400 kadroyu özel sektörümüze bir can suyu olarak vereceğiz. Bu sayıyı yıl sonuna kadar da artırmayı planlıyoruz. Standartları birlikte yükselteceğiz. Türkiye, 10 yıl önceki koşullarında değil artık. Türkiye, 2011-2012 Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlık alanındaki gelişmelerle örnek gösterdiği bir ülke. Dolayısıyla örmek olmayı her geçen gün daha iyi bir noktaya taşıyacaksak tıp merkezlerimizin de hastanelerimizin de standartlarını yükseltmesi gerekir.”