9 Ocak 2015

“Türkiye’de Hekim Olmak” sempozyumu

ile admin

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesince Türkiye’de Hekim Olmak konulu sempozyum düzenlendi.

Asım Doğan Konferans Salonunda gerçekleştirilen sempozyumun oturum başkanlığını Meram Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Özkağnıcı yaptı.

İlk oturumda, Konya Aile Hekimleri Derneği Başkanı Orhan ışık, “Türkiye’de Aile Hekimi Olmak” konulu konuşma yaptı. Derneğin çalışmaları hakkında bilgi veren Işık, amaçlarının aile hekimlerinin özlük ve sosyal haklarını korumak olduğunu söyledi.

Geçen yıl dernek olarak Avrupa projesi gerçekleştirdiklerini belirten Işık, “Bu kapsamda Belçika, Hollanda, Fransa’daki aile hekimleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmelerimiz oldu. Aile hekimi birey ve aile odaklıdır. Koruyucu sağlık hizmeti sunar. Aile hekimliği olarak en önemli görevimiz koruyucu hekimliktir” dedi.

Konya Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Halil Öztürk de “Uzman Hekimlik Rahatlık Mı?” adlı konuşmasında, uzman hekimin zorlu asistanlık süreci geçirdiğini, insanların rahatlık beklentisinden değil mesleki tatminden dolayı bu süreçlerden geçtiğini ifade etti.

Ayrıca sempozyumda, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Zengin “Üniversitede Hekim Olmak”, Mevlana Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cem Sever de “Özel Sektörde Hekim Olmak” konularında katılımcılara bilgi verdi.