10 Aralık 2014

Türkiye 20 milyar dolar kazanır

ile admin

Akşit “Düzenli yürüyerek, sigarayı bırakarak ve beslenmeye özen göstererek bu hastalıklardan kurtulabiliriz” dedi.

Kalp hastalıkları, kanser ve diyabet gibi kronik hastalıkların global salgın oranlarına ulaştığını belirten Türk Kalp Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Akşit, Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasını hatırlatarak, “Türkiye’de ölümlerin yüzde 48’i kalp damar hastalıklarından oluyor. Bunun yüzde 80’ini uygulayacağımız 3 adımla önlemek mümkün. Düzenli yürüyüş, sigarayı bırakmak ve beslenmeye özen göstermek binlerce kişiyi bu hastalıktan kurtarabilir” diye konuştu.

Kalp ve damar hastalıklarının ekonomik boyutuna da dikkat çeken Akşit, her yıl bu hastalıklar için harcadığımız maliyeti şöyle ifade etti: “Araştırmalar ülkemizde bu hastalığın yol açtığı verimsizlik, mutsuzluk ve tedavi kapsamındaki sosyo-ekonomik maliyetin her yıl en az 20 milyar dolar olduğu gösteriyor. Bu durum ülke ekonomisine büyük zarar. Hardvard Üniversitesi toplum sağlığı fakültesinin araştırmasına göre önümüzdeki 20 yıl içinde kalp hastalıklarının ekonomik portresinin 33 trilyon dolar olması bekleniyor. Avrupa’da ise sadece bu hastalığın maliyeti 200 milyar euro.”

ÖLÜM 500 BİNLERE ÇIKACAK

Her 1000 çocuktan 9’unun kalp hastası olarak doğduğunu belirten Akşit, her yıl kalp ve damar hastası sayısına binlerce kişi eklendiğini kaydederek, yılda yaklaşık 250 bin insanın bu sebepten hayatını kaybettiğini ifade etti. 2030 yılında kalp hastalığının erkeklerde 2 misli, kadınlarda ise 1,8 misli artacağının altını çizen Akşit, “Ölüm oranlarının 500 binlere kadar çıkacağı düşünülüyor. Bu dehşet verici bir rakam. Avrupa’da daha doğrusu dünyada bu rakamları en aza indirmek için sağlıklı yaşam üzerine kurulmuş programlar izleniyor. Bizim Türkiye’ye öncelikle bunu aşılamamız gerekiyor” dedi.

Yazın daha az doktora gidiyoruz

Yaz ve bayram dönemlerinde daha hareketli ve aktif olmaları nedeniyle, insanların kendilerini daha rahat ve mutlu hissettiklerini belirten Hakan Akşit, dolayısıyla yaz dönemlerinde doktora gitme ihtiyacının, kış dönemlerine oranla beşte bir azaldığını ifade etti.

HABER: Merve ÇİFTÇİ-BUGÜN Gazetesi