10 Aralık 2014

Türkçe bilmeyen yabancı doktora yeni düzenleme

ile admin

Türkçe bilmeyen yabancı hekimlerin önü açılıyor. Bakanlık, dil sorununa karşı yabancı doktor ve hemşirelerin Sağlık Serbest Bölgeleri’nde çalışabilmesi için hazırlık yapıyor.

Yalnızca özel hastanelerde çalışabilecekleri açıklanan yabancı doktorlar için Türkçe dil yeterliliğini bir yıl erteleyen Sağlık Bakanlığı, şimdi de Sağlık Serbest Bölgeleri’nde (SSB) çalışacak doktor ve hemşirelerin “Türkçe bilme zorunluluğu bulunmadığına” karar verdi. Sağlık Bakanlığı’nın teşkilat yapısını sil baştan düzenleyen Kanun Hükmünde Kararname ile Türkiye’de Sağlık Serbest Bölgeleri’nin ve yabancı doktor çalıştırılmasının önü açılmıştı.

Konuyla ilgili geçtiğimiz yıl yayımlanan yönetmeliğe göre, yabancı doktorlar “Türkçe dil sınavında B ve üzeri seviyede puan almış olmak” zorundaydı. Türkçe dil şartı, geçtiğimiz hafta yapılan değişiklikle bir yıl ertelendi. Sağlık Serbest Bölgeleri ile ilgili çalışmalarını hızlandıran Bakanlık, bu bölgelerde çalışacak yabancı doktor ve hemşirelerin “Türkçe bilme zorunluluğu bulunmadığına” karar verdi. Yasal altyapısı tamamlanmayan ancak çalışmalarına hız verilen SSB’ler konusunda oldukça esnek davranacağı anlaşılan Sağlık Bakanlığı, ayrıca yabancı doktorların kısa süreli olarak “çalışma izin belgesi olmaksızın” çalıştırılabileceğini bildirdi.

Doruk ÇAKAR / Akşam