10 Aralık 2014

Türk doktorlardan hayati buluş

ile admin

Milliyet Gazetesinden BORA ŞENGÖREN’in haberi;

Türk doktor dünya tıp literatürüne girecek. Daha önce de organ nakli cerrahisi ile safra yolları kanseri cerrahisi alanında geliştirdiği teknikleri dünyada kabul gören Doç. Dr. Ünal Aydın, 12-15 Haziran tarihlerinde Avustralya’nın Sydney şehrinde düzenlenecek olan Dünya Karaciğer Nakli Topluluğuínun (ILTS) konferansında geliştirdiği iki yeni cerrahi tekniğiyle Türkiyeínin adını duyuracak. İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi kurucu üyesi ve Medical Park İzmir Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ünal Aydın, karaciğer naklinde geliştirdiği ‘Güvenli Trombektomi Tekniği’yle nakil yapılma imkânı olmayan hastaları nakile hazır hale getirerek adını Türk tıp tarihine altın harflerle yazdırırken bulduğu tekniği dünyada ilk kez Milliyet’e anlattı.

Karaciğer naklinin hayat kurtarıcı bir operasyon olduğunu ve karaciğere giren ana damarda (portal ven trombozunda) tıkanıklık olan hastaların naklinin neredeyse mümkün olmadığını ifade eden Aydın, bu durumdaki vakaların nakil olma şansının olmadığı için ölüme terk edildiğini söyledi. Bulduğu hayati teknikle nakil olması mümkün olmayan hastaların artık organ nakli için sıraya girebildiğine dikkat çeken Aydın, “Kullandığımız teknikle karaciğere giren ana damardaki tıkanıklığın aşılması sağlanıyor. Yöntemimizle bir nevi elektrik fişini prize takmaya hazır hale getiriyoruz” dedi.

İkinci yöntem mikro cerrahiyi unutturacak

Dr. Aydın, bulduğu bir diğer yeni teknik olan karaciğer naklinde Güvenli Arter Rekonstrüksiyon tekniği sayesinde mikro cerrahi imkânına sahip olmayan tıp merkezlerinde rahatlıkla uygulanabildiğini söyledi. Aydın, “Geliştirdiğimiz ikinci teknikle mikro cerrahi yapma imkânı olmayan merkezlerde güvenli bir şekilde atar damarın bağlantısını yapabilmesini sağlayarak her yerde kullanılabilecek hale geliştirmiş olduk” diye konuştu.