10 Aralık 2014

Turiste VIP sağlık hizmeti

ile admin

Sağlık turizminde yeni bir adım daha atıldı. İspanya modelini inceleyen Sağlık Bakanlığı, hava ambulans işletmelerini turistin ayağına götürmek için düğmeye bastı. Hastalar ücret karşılığı ülkelerinden hava ambulanslarla alınıp Türkiye’de sağlık turizmi merkezlerinde tedavi edilecek. 

2012’DE 219 ACİL VAKA

Sağlık turizmindeki VIP hizmet için hastalar, bulunduğu ülkeye göre farklı ücretler ödeyecek; tedavi sonrası yine uçak ambulans ile ülkelerine gönderilecek. Projeyle birlikte ambulans uçak ve helikopterleri sağlık turizmine hizmet etmek için kullanan bakanlık turizmi canlandırarak 500 bin kişi hedefine ulaşmaya çalışacak. Sağlık Bakanlığı halen uçak ambulas ve helikopterleri sadece acil durumlar için yurtdışı hizmetinde kullanıyor. Bakanlık, 2012 yılı içinde 37 ülkeden 219 acil vakayı Türkiye’ye getirdi. Geçen yıl ambulans uçak sayısını 4, helikopter ambulans sayısını da 17’ye çıkaran bakanlık, hava ambulans işletmelerini sadece acil durumlarda değil sağlık turizminde de kullanacak.

TANITILACAK

Bakanlık hedeflediği 500 bin yabancı turist sayısına ulaşmak için en çok turist gelen ülkelere stantlar açmaya hazırlanıyor. Ayrıca tüm iller için ayrı ayrı kısa filmler hazırlayacak bakanlık, yurtdışında kurulan stantlarda ülke tanıtımı için kısa filmler izleterek turist çekmeye çalışacak.

Almanya başı çekiyor

Turistler 2012 yılında en fazla göz, onkoloji, ortopedi, kardiyoloji, beyin cerrahisi, plastik cerrahisi ve diş bölümlerini tercih etti. Bu hastaların yüzde 17’si göz tedavisi gördü. Yabancı hasta listesinde; Almanya, Rusya, Azerbaycan, Hollanda, Irak ve Fransa başı çekti. Ayrıca Ukrayna, Belçika, Kazakistan, Romanya, Libya, Gürcistan ve İngiltere de yabancı hasta bakımından dikkat çeken ülkeler olarak sıralamada yerini aldı.

Lütfi ERDOĞAN / Habertürk