10 Aralık 2014

TTB’den doktorlara soruşturmaya sert tepki

ile admin

Tabipler Birliği Odası Başkanı Özdemir Aktan, 2011 yılında Van Erciş depreminde de aynı suçu işlediklerini hatırlattı.

Taksim Gezi Parkı’nda bir araya gelen Türk Tabipleri Birliği, Sağlık Bakanlığı’nın olaylarda yaralananlara müdahale etmek için kurulan revirlerle ilgili doktorlar hakkında soruşturma açılmasına tepki gösterdi.

Türk Tabipler Birliği Odası Başkanı Özdemir Aktan, “Sağlık Bakanlığı mesleğimizi yaptığımız için bizi suçlamaya çalışıyor. Acil durumdaki her hastaya yardım etmek görevimizi, hatırlatacak ve buna teşekkür edecekleri yerde neden izin almadınız diye suçlamaya çalışıyor. Biz bu suçu işlemek için yemin ettik. Hastalarımıza her koşulda bakacağız dedik. Birçok ilde hekimler bu suçu işlediler. Bu görevi seve seve zor şartlar altında biber gazı altında yaptılar. Bunu 1999 depreminde de hekimler eczacılar yine görev başındaydı. 2011 yılında Van Erciş depreminde yine hemşireler sağlık çalışanları görev başındaydı. Eğer bu suçsa daha önce de işledik bundan sonra da işlemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

İstanbul Tabipler Odası Genel Merkez Kurulu Başkanı Osman Öztürk, “Türkiye’de 18 gündür eşine benzerine rastlanmadık bir vahşet yaşanıyor. Türkiye’de 18 gündür ağacına sahip çıkan vatandaşlara coplarla, biber gazlarıyla müdahale ediyor. kendi yaşamlarını tehlikeye atarak insanların yardımlarına koşuyorlar. Bütün bunlar yaşanırken, Sağlık Bakanlığı’nın hekimlik dersini anlayabileceğini düşünmemiştik” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından sloganlar atan doktorlar, olaysız bir şekilde dağıldı.