9 Ocak 2015

Trabzon’da doktora saldırı iddiası

ile admin

TRABZON (AA) – Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde görevli doktor Zakire Uslu’nun, sinir krizi nedeniyle hastaneye gelen hasta tarafından darp edildiği, hasta yakınının ise sözlü saldırısına maruz kaldığı iddia edildi.

Olayın ardından 3 gün iş göremez raporu alan ve şikayetçi olan Uslu için hastane önünde bir araya gelen mesai arkadaşları ve Trabzon Tabip Odası (TTO) üyeleri basın açıklamasıyla saldırıyı kınadılar.

Trabzon İl Sağlık Müdürü Kemal Süleyman, şiddeti kınamak ve sağlık çalışanlarının yanında olduklarını göstermek için basın açıklamasında yer aldığını ifade ederek, “İstemesek de şiddet olayları devam ediyor. Ülkemizde şiddet sadece sağlıkta değil, diğer alanlarda da var. Yani toplumumuzda bir öfke patlaması var. Bu sağlık alanında diğerlerine göre biraz daha fazla görünüyor ama şiddet maalesef toplumun bütün kesimlerinde var” diye konuştu.

TTO Başkanı Dr. Ahmet Rıza Güner ise olayın hastanede görevli sağlık çalışanlarını çok üzdüğünü belirterek, “Acile bir hasta geliyor ve sinirleri bozuk. Tedavi sırasında doktor hanıma yumruk atıyor. Doktor hanım yine de bu yumruğa bir şey dememesine rağmen hasta yakınının sözlü saldırısı sonrasında şikayetçi oluyor” dedi.

Meslektaşlarının idari ve hukuki anlamda yanlarında olduklarını vurgulayan Arslan, şöyle devam etti:

“Hastanemizde bizleri çok üzen bir olay meydana gelmiştir. Acil servisimizde görevli Dr. Zakire Uslu görevi başında darp edilmiştir. Öncelikle meslektaşımızın sağlığına en kısa sürede kavuşmasını istiyoruz. Meslektaşımızın idare ve hukuki anlamda yanındayız. Artan şiddet olaylarının nedenleri üzerinde durmalıyız. Bireysel ve toplumsal eğitimlerin artırılarak bu sorunun çözülebileceğine inanıyoruz. Ayrıca siyasilerimiz öfke dilini çok fazla kullanıyorlar. Toplumumuzun artık sevgi ve saygı diline ihtiyacı var.”