Tiroid nodülünde yeni trend ameliyatsız tiroid tedavisi

Tiroid nodülünde yeni trend ameliyatsız tiroid tedavisi

28 Kasım 2016 0 Yazar: admin

Tiroid nodülü, tiroid içerisinde bulunan hücrelerin anormal büyümesi anlamına gelir. Tiroid nodüllerinin büyük bir kısmı iyi huylu ( kanserli değil ) olmasına rağmen, tiroid nodüllerinin yine de bir kısmında tiroid kanseri bulunmaktadır. Bu nedenle, tiroid nodülü değerlendirilirken tiroid kanseri yakalama olasılığı yüksektir.

Tiroid nodülünün herhangi bir belirtisi yoktur. Genellikle doktor kontrollerinde çıkar ya da siz evde kendiniz farkedersiniz. Nodül boyutu büyük ise, yutma güçlüğüne ve nefes darlığına neden olabilir. Tiroid kanseri, nodüllerin sadece %10’luk kısmında meydana gelir. Bu da nodüllerin %90’ının iyi huylu olduğu anlamına gelir. Nodülün iyi huylu çıkması durumunda büyüyüp büyümediği veya hastanın şikayeti olup olmadığına bakılır. Eğer tiroid nodülü hastada herhangi bir şikayet yaratmıyorsa tedavi gerekmez, sadece takip edilmesi yeterlidir. Ameliyatsız tiroid tedavisi başarılı olursa tiroid belirtileri de yok olmaktadır.

Ülke nüfusunun yaklaşık olarak %40’ında görülen tiroid nodülleri artık radyofrekans yöntemi ile tedavi edilebiliyor. Cerrahi tedavinin yerine çıkarılan tiroid radyofrekans tedavisi hastalara da bir sürü kolaylık sağlamaktadır. Tiroid nodüllerinde radyofrekans tedavisi, cerrahi tedaviye gerek olmayan hastalarda büyük boyutlu ve nefes borusuna etki eden nodüllerin tedavisinde uygulanır. Radyofrekans tedavisinde bazı komplikasyonlar vardır. Bunlardan bahsedecek olursak; iğne girişinde kanama, yanma, ateş ve tiroid fonksiyonlarında artma veya azalma şeklinde sıralanabilir. Ancak bunların hepsi kısa bir süre içerisinde tedavi gerektirmeden geçmektedir.

Sonuç olarak radyofrekans tedavisi ameliyata ait komplikasyonları içermeyen ve hastalara ayakta uygulanabilen bir tedavidir. Ayrıca cerrahi tedaviye alternatif bir yöntemdir.

Ayrıntılı Bilgi İçin http://www.drcemyucel.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.