TiKA’dan Karadağ’a sağlık malzemesi yardımı

TiKA’dan Karadağ’a sağlık malzemesi yardımı

25 Ocak 2016 0 Yazar: admin

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından, Karadağ’ın Bar kentindeki Blajo Orlandiç Hastanesi’nin kardiyoloji ve jinekoloji bölümüne iki ultrason cihazı bağışladı.

Ultrason cihazlarının teslimi dolayısıyla düzenlenen törene, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Mahmut Çevik, TİKA Podgoritsa Koordinatörü Mustafa Yazıcı, Bar Belediye Başkanı Zoran Srzentiç, Blajo Orlandiç Hastanesi Müdürü Branka Miloviç ve hastane personeli katıldı.

TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Çevik, burada yaptığı açıklamada, yardımların hastaların tedavisine daha iyi ve etkili bir katkı sağlayacak olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yardımların hastalara olduğu kadar, hastane personeline de faydalı olacağını anlatan Çevik, bundan sonra, hastane personelinin işinin de kolaylaşacağını belirtti.

Çevik, hastanenin yılda yaklaşık 100 bin hastayı kabul ettiğini kaydederek, bu rakam göz önünde bulundurulduğunda, yardımın öneminin daha da büyüdüğünü ifade etti.

Bar Belediye Başkanı Srzentiç de daha önce uzun yıllar Blajo Orlandiç hastanesinden müdürlük yaptığını ve hastanenin durumunu iyi bildiğini belirterek, TİKA’nın yardımlarının hastane için son derece önemli olduğunu söyledi.

Türk kurum ve kuruluşları ile her zaman işbirliğine hazır olduklarını kaydeden Srzentiç,önümüzdeki dönemde özellikle sağlık alanında karşılıklı işbirliğinin geliştirilebileceğini ifade etti.

Blajo Orlandiç Hastanesi Müdürü Branka Miloviç ise yardımlarından dolayı TİKA’ya teşekkür ederek, bundan sonra hastaların tedavisinde daha hızlı ve etkili olabileceklerini sözlerine ekledi.

Karadağ’da, 2007 yılından faaliyet göstermeye başlayan TİKA, sağlıktan eğitime, altyapıdan tarihi eserlerin restorasyonuna, bir çok alanda 186 proje hayata geçirdi.