10 Aralık 2014

TİG Temelinde İBaG Verilerinin Girişi İle İlgili Uyarı Duyurusu!

ile admin

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü Performans Yönetimi ve Kalite Geliştirme Daire Başkanlığı Tarafından “TİG Temelinde İBaG Verilerinin Girişi İle İlgili Uyarı Duyurusu! yayınlandı.

ÖNEMLİ!!! TİG Temelinde İBaG Verilerinin Girişi İle İlgili Uyarı Duyurusu!

 

 

4/11/2011 tarihli “TİG Temelinde Günübirlik Diyaliz, Kemoterapi, Radyoterapi ve Fizyoterapi veri girişleri hakkında” yapılan duyurumuz da; 01/01/2011 tarihinden itibaren yatış ve taburcu işlemi yapılmadan 24 saatlik zaman dilimi içinde yapılan,  günübirlik tedavi kapsamındaki  işlemler BBaG işlemlerinde olduğu gibi haftalık seans sayısı girilmek suretiyle veri girişi yapılacağı ve bu işlemlerin bundan sonra “Günü birlik işlem bazlı ayaktan gruplama (İBaG)” olarak ifade edileceği ilan edilmişti.

 

Söz konusu duyuruya rağmen, İBaG kapsamında seans sayısı şeklinde girilmesi gereken hastalar, bazı hastanelerimizde eski sisteme göre kodlanmış durumdadır.  Öncelikle, ekte adı geçen hastanelerin ivedilikle Ocak ayında eski sisteme göre veri girişi yaptıkları hastaların verilerini sistemden çekerek aşağıda belirtilen DRG’leri silmeleri gerekmektedir. Daha sonra, bu DRG grubuna dahil olan verileri ‘Günübirlik İşlem Bazlı Ayaktan Gruplama(İBaG)’ kapsamında haftalık seans sayısı olarak girmeleri gerekmektedir. Düzeltme yapacak Hastane Listesi için tıklayınız.

 

 

Ocak 2010’da TİG Veri Giriş Sisteminden Çekilerek Silinmesi Gereken DRG’ler Tablosu

İŞLEM GRUBU

DRG KODU

Diyaliz

L61Z

Kemoterapi

R63Z

Radyoterapi

R64Z

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Z60C