10 Aralık 2014

TİG klinik kodlamacıların dikkatine duyuru

ile admin

Sağlık Bakanlığı Teşhisle İlişkili Gruplar (TİG) Şube Başkanlığı tarafından TİG klinik kodlamacıların dikkatine duyuru yayımlanmıştır;

TİG üzerinden veri girişi yapan hastanelerimizin verileri incelendiğinde iki önemli konu tespit edilmiştir:

Klinik kodlamcıların TİG VERİ GİRİŞ PROGRAMINDA Hasta Yatış Bilgileri bölümünün, Hasta Tipi butonunda günübirlik ve ayaktan hasta satırını işaretleyerek, BBAG ve İBAG dan gönderilmesi gereken verilerinTİG klinik veri sisteminde girildiği tespit edilmiştir.

Aşağıdaki örnek tabloyu incelediğimizde ana tanı J44.1 (Akut alevlenme ile birlikte kronik obstrüktif akciğer hastalığı, tanımlanmamış), işlem kodumuz ise 92043-00 (nebülizerle uygulanan respiratuar ilaç uygulaması), hasta tipi butonundan günübirlik satırı işaretlenmiştir. Yapılan kodlamada nebül ilaç uygulama kodlamasının gereksiz olduğu (Standart No 0042, normalde kodlanmayan işlem kodları – “ilaç uygulamaları kodlanmaz”) ve bu durumun daha önceden sayfamızda yayınladığımız, günübirlik hasta profiline uymadığı da görülmektedir. BBAG verisi olarak girilmesi gereken bu vaka, TİG klinik veri sisteminden giriş yapıldığı için hatalı kodlamaya ve uygun olmayan DRG ye yönlendirilmiş olmaktadır. Bu durumda haksız veyahutta uygulamaya uyum gösteren hastaneler mağdur edilmiş olmaktadır. Konuya hassasiyet gösterilmesi ve uyumlu bir yaklaşım geliştirilmesi gereklidir.

TİG veri girişi ile ilgili duyuru metni için tıklayınız