Tıbbi malzeme listeleri tıbbi malzeme alan tanımlarına eşleştirilmesi yapılmış olan ortopedi ve travmatoloji branşı artroskopi ve eklem cerrahisi alan grubuna ait tıbbi malzemeler ile ilgili önemli duyuru-51

19 Temmuz 2017 0 Yazar: admin

T.C.
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
DUYURU

12/06/2017

TIBBİ MALZEME LİSTELERİ TIBBİ MALZEME ALAN TANIMLARINA EŞLEŞTİRİLMESİ YAPILMIŞ OLAN ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ BRANŞI ARTROSKOPİ VE EKLEM CERRAHİSİ ALAN GRUBUNA AİT TIBBİ MALZEMELER İLE İLGİLİ ÖNEMLİ DUYURU-51

Bilindiği üzere; Kurumumuzca belirli tarihlerde yayımlanan eşleştirme duyuruları doğrultusunda SUT eki ve listelerine firmaların ürünlerini eşleştirmesi istenilmiştir. Bu kapsamda Kurumumuz resmi internet sitesinde 02.03.2016 tarihinde yayımlanmış olan “Tıbbi Malzeme Listeleri Tıbbi Malzeme Alan Tanımlarına Ürünlerin Eşleştirilmesi İle İlgili Önemli Duyuru-20” ile yatarak tedavilerde kullanılan tıbbi malzemeler kapsamında yer alan ve duyuru eki SUT kodlarına ürünleri olan tıbbi malzeme ithal ve/veya imal eden firmaların ürünlerini kendi beyanları doğrultusunda sistem üzerinden eşleştirmeleri istenilmiştir.

Firmalarca eşleştirmesi yapılıp sisteme tanımlanmış ürünlerden; SUT eki “EK- 3F-2 ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ BRANŞI ARTROSKOPİ VE EKLEM CERRAHİSİ ALAN GRUBUNA AİT TIBBİ MALZEMELER ARTROSKOPİ VE EKLEM CERRAHİSİ MALZEME SETİ” Listesinde bulunan AE1981 “HÜCRESİZ KIKIRDAK MATRİKSLERİ KIKIRDAK BÜYÜMESİ İÇİN AYRI ÖZELLİKTE MATRİKSLER HYALÜRONİK ASİT BAZLI TÜM BOYLAR” SUT koduna yapılmış eşleştirmeler Kurumumuza yapılan geri bildirimler sonucunda oluşturulan komisyonlarca değerlendirilmiş olup eşleştirildikleri SUT kodlarına uygun olmayanlar tespit edilmiştir. Eşleştirildikleri SUT kodlarına uygun olmayanlar barkodlar tespit edilerek, 23.05.2017 tarihinde MEDULA sisteminden kaldırılmıştır.

Söz konusu listelerdeki düzenlemelere itirazları olan firmaların 19/06/2017 tarihine kadar Kurumumuza bildirimde bulunmaları gerekmektedir. Yapılan itiraz başvurularında itiraz edilen ürünün eşleştirildiği SUT kodunda tarif edilen tıbbi malzeme alan tanımının hangi özelliklerine uyduğunun kanıtlayıcı belgelerle açıklanmasının, komisyonlarda değerlendirme noktasında kolaylık sağlayacağı düşünüldüğünden başvurularda itiraz edilen barkodlara ait ayrıntılı katalogların, bilgi ve belgelerin itiraz dilekçelerine eklenmesi hususunun da göz önünde bulundurulması önem arz etmektedir.

Bilgilerinize önemli duyurulur.

EK: EK_1- SUT Kodu-Barkod Eşleştirmeleri Uygun Bulunmayanlara Ek

 

Duyurunun aslı için tıklayınız

Duyurunun eki için tıklayınız

 

Sağlık Aktüel – www.saglikaktuel.com

saglikaktuellogo-001.png

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Sağlık Aktüel’e (www.saglikaktuel.com) aittir.  www.saglikaktuel.com biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal işlem uygulanacaktır.