10 Aralık 2014

Testosteron tedavisi kolesterolü düşürüyor

ile admin

Erkeklik hormonunun eksilmesi, sadece cinselliği değil genel sağlık durumunu da etkiliyor. Sertleşme sorunu yaşayan erkekler, pek çok ülkede kalp hastası sayılıyor. Hormon takviyesi ile kolesterol sorunu da çözülüyor

Aile Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı Prof. Dr. Halim Hattat, “Yaşam süresi uzadıkça erkeklerin andropozda geçirdikleri süre de artıyor” diyerek ekledi: “Pek çok erkek cinsel fonksiyonlarını gençlik yıllarındaki gibi sürdürmek istiyor. Bunun için de testosteron düşüşü ve andropozun tedavi edilmesi gerekiyor. Hastaya eksilen miktar kadar takviye yapılıyor.” Prof. Dr. Halim Hattat, testosteron eksikliği ile ilgili sorularımızı yanıtladı…

Testosteron eksikliğinin sonuçları nedir?
Anne karnındaki gelişim sırasında, erkek bebeğin vücudu yeterli testosteron üretmezse, cinsel organların büyümesinde sorunlar ortaya çıkar. Ergenlik sırasında bu durum oluşursa büyüme ve gelişmeyi yavaşlatabilir. Penis ve testislerde hacim eksikliği, memelerde büyüme (jinekomasti) gibi şikayetler görülür.

GENEL SAĞLIĞI ETKİLER
Testosteron eksikliği sadece cinsel yaşantıyı mı etkiler?
Testosteronun genel sağlık üzerinde de önemli etkileri vardır. Kemik yoğunluğu, kas gücü, zihinsel performans, hafıza, duygusal durum ve motivasyonla doğrudan bağlantılıdır. Hormon eksikliği yetişkinlik döneminde oluşursa; cinsel isteksizlik, sertleşme sorunu, kısırlık, testis boyut ve sıkılığında azalma gelişebilir. Sertleşme sorunu olan ama kalp problemi olmayan erkekler artık kalp hastası gibi değerlendirilmektedir. Testosteron eksikliği de bir uyarı işaretidir. Testosteron eksikliği ve cinsel isteksizlik çeken erkeklerde, beş yıl içerisinde diyabet ve kalp hastalıklarına yakalanma riski çok yüksek oranlarda görülmektedir.

İSTEKSİZLİK OLUR
İsteksizlik yaşayan bir erkek ne zaman doktora başvurmalı?
Erkekler her zaman ve sürekli cinsel istek duymazlar. Hormonlar, hastalıklar, ilaçlar, duygular, düşünceler, ilişkiye dair nedenler, sigaraalkol kullanımı ve stres gibi birçok faktör cinsel isteği azaltabilir. Bir erkeğin cinsel isteksizlik yaşaması, her zaman eşinden soğuduğu anlamı da taşımaz. Ancak her erkek dönem dönem cinsel isteksizlik yaşayabilir. Bu durum ısrarlı bir şekilde devam ediyorsa, kişinin isteksizliğine neyin yol açtığını anlaması için doktora başvurulması gerekir.