22 Ocak 2016

“Tek doktor görüşüyle balon, stent ve bypass yaptırmayın”

ile admin

Türk Kardiyoloji Derneği (TKD) tarafından düzenlen 31. Uluslararası Katılımlı Türk Kardiyoloji Kongresi Antalya’da başladı. Ulusal ve uluslararası düzeyde akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşen kongrede kalp ve damar hastalıklarıyla ilgili tedavi yöntemleri tartışılıyor. 

TKD Gelecek Başkanı Prof. Dr. Mahmut Şahin, kardiyolojinin her yıl gelişmelerin yaşandığı tıp alanı olduğunu söyledi. Kardiyoloji alanında kullanılan tedavi yöntemlerine değinen Şahin, artık açılabilir her lezyonunun (doku bozukluğu) balon (daralan damarı açma yöntemi) ve stentle (damar duvarına mekanik olarak destek olan ağ şeklinde çelik kafesler) açıp hastanın tedavisini daha az hasarla yapmak yönünde olduğunu kaydetti. Bypass yönteminin daha sonra tercih edilebileceğini belirten Şahin, hangi hastaya, ne tür bir tedavi uygulanacağının tartışılmaya devam ettiğini kaydetti.

TEK BİR HEKİMİN KARARIYLA HAREKET ETMEYİN

Bazı hastaların gri bölge olarak tanımlanan alanda olduğunu belirten Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Cerrahlara giderse hasta bypass yapılır. Kardiyologa giderse stent takılır. İkisi de doğru olabilir. Yaklaşım olarak haklılık payı vardır. Klavuza da uygundur. En doğru karar bunları ortak belirlemektir. Hastaya cerrahın ve kardiyoloğun birlikte olduğu konsey dediğimiz yapılar içerisinde hastaların anjiyolarının incelenip en uygun tedavinin; balon mu? stent mi? Yoksa bypass mı olduğu şeklinde karar verip ona göre uygulamaktır” dedi.

ŞAHİN: BAŞKA BİR HEKİMİN GÖRÜŞÜNÜ ALMAKTA FAYDA VAR

Şahin, tek bir hekimin kararına hastanın mutlak acil durumlar dışında uymasının doğru olmayacağını, farklı görüşler almanın iyi bir yaklaşım olacağını ifade etti. Hastaya birisi ‘sana balon gerekiyor’ dediğinde acil bir durum yoksa bir başka hekimin görüşünü almakta yarar olduğunu kaydeden Prof. Dr. Mahmut Şahin, şöyle konuştu: “Eğer karar bir konsey ve ortak bir kuruldan çıkmamış ise yine ‘size bypass gerekiyor’ dendiğinde farklı hekimin ya da kurulun görüşü almakta daha doğru karar için fayda var. En doğru kararı bu tür konseylerin vereceği kanaatindeyim.”

Şahin, tıpta tek bir doğrunun olmadığını, doğruların duruma göre değiştiğini vurguladı.

turk-kardiyoloji-kongresi.jpg

TOKGÖZOĞLU: KALPTEN ÖLÜMLER ARTTI

TKD Başkanı Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu da kalp-damar hastalıklarının çağın salgını olduğunu belirterek, kalpten ölümlerin arttığını kaydetti. İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye’de kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin, 2013’te yüzde 39,6 iken, geçen yıl yüzde 40,4’e yükseldiğini belirten Tokgözoğlu, “Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü 2025’e kadar tüm dünyada kalp hastalıklarından erken ölümlerin yüzde 25 azaltılmasını hedefliyor” diye konuştu.