TDB Genel Başkanı ikinci kez ERO’ya seçildi

TDB Genel Başkanı ikinci kez ERO’ya seçildi

6 Mayıs 2016 0 Yazar: admin

Türk Dişhekimleri Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Taner Yücel 19-20 Nisan 2013 tarihlerinde Almanya’nın Potsdam şehrinde gerçekleştirilen ERO Genel Kurulu sırasında yapılan seçimlerde, en yüksek oyu alarak ERO Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmişti.

Görev Süresi  Sona Eren Yücel, Yeniden Aday

Ero Genel Kurulu; Türkiye’yi TDB Dış İlişkiler Komisyonundan Prof. Dr. Taner Yücel, Doç. Dr. Hande Şar Sancaklı, Dr. Duygu İlhan ve Dr. Uğur Ergin’in temsil ettiği (29-30 Nisan 2016 tarihlerinde) Azerbaycan Bakü’de yapıldı. Genel Kurulunun ikinci gününde ERO Yönetim Kurulunda boşalan iki üyelik için seçim yapıldı. Türkiye, İtalya ve Bulgaristan’ın aday olduğu kurul üyeliklerine, Türkiye adına yeniden aday olan Prof. Dr. Taner Yücel ve İtalya adına Dr. Bartolomeo Griffa seçildi.

ERO – FDI Avrupa Bölgesel Organizasyonu

Avrupa ülkelerinin dişhekimliği birliklerinin oluşturduğu FDI Avrupa Bölgesel Organizasyonu ERO,  FDI anayasasına göre kurulmuş bir Birliktir.

Cenevre İsviçre Kantonuna kayıtlıdır. Merkez ofis İsviçre’dedir.

ERO Yönetim Kurulu  5  üyeden oluşmaktadır. Görev süreleri 3 yıldır.

Dünya Dişhekimleri Birliği FDI’ın  en güçlü bölgesel organizasyonu olan ERO’nun geçmişi 1955 yılına kadar uzanmaktadır. Organizasyon ilk olarak 1956`da, FDI üyesi bazı Avrupa Birliklerinin bölgesel işbirliği yapma talepleri üzerine, “Avrupa İşbirliği Özel Komisyonu” adı altında çalışmalarına başlar. Daha sonra ise FDI içinde bölgesel organizasyonlar oluşturulmasına karar verilmesiyle, 1965 yılında, FDI’ın ilk bölgesel organizasyonu olarak kurulur ve bugünkü adını alır.

ERO’yu takiben kurulan diğer FDI Bölgesel Organizasyonları ise; Latin-Amerika, Kuzey-Amerika, Asya-Pasifik ve Afrika Bölgesel Organizasyonlarıdır. ERO bu bağlamda diğer Birliklere örnek teşkil etmiştir.

2004 yılı itibariyle ERO, 37 üye ülke organizasyonu olan ve hem teknik alt yapısı, hem de sahip olduğu oy oranı ile FDI’ın en güçlü bölgesel organizasyonu durumundadır.

Türk Dişhekimleri Birliği, 1996 yılından bu yana ERO üyesidir.