10 Aralık 2014

Tatilde denize girecekler dikkat!

ile admin

Şimdi önümüzde 9 günlük kocaman bir tatil var. Havaların da güzel gitmesi nedeniyle tatilde deniz, güneş ve kum üçlüsü yeniden bir araya gelebilir.

Hisar Intercontinental Hospital Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Seyhan Alkan ile bayram tatilinde denize ve havuza girecek olanların dikkat etmesi gerekenleri konuştuk.

Özellikle denize ve havuza yoğun girilen yaz döneminde dış ve orta kulak problemlerinin sıklığının arttığına değinen Alkan; ‘Uzun süre suya maruz kalma sonucunda dış kulak kanalının bakteriyel dengesi bozularak çok rahatsızlık verebilen enfeksiyonlar gelişebilir. Bunlardan korunmak için hijyenik koşullarda suya girilmesi ve çok uzun süre başın su altında kalmaması çok önemlidir. Özellikle kulak yapısı hassas olan insanların uygun bone ve kulak tıkacı kullanmaları; mümkünse suya fazla dalmamaları daha doğru olacaktır. Uzun süre su altında kalma sonucunda kulağınızda ağrı ve dolgunluk olduğunda kulağını kurulayarak bir süre ara vermeli; ağrı kesilmiyor ve kulağınıza bastırdığınızda acı hissi oluyorsa mutlaka hekime başvurmalısınız. Bazı insanlarda kulakta egzama ve kulak kiri birikme eğilimi normale göre daha fazladır, bu nedenle tatile çıkmadan önce mutlaka doktor kontrolünden geçmeleri sağlıklı ve sorunsuz bir tatil geçirmeleri için gereklidir.’ açıklamasında bulundu.