10 Aralık 2014

Spor, tümör tedavisinin etkisini arttırıyor

ile admin

“Move More” araştırmasına göre İngiltere’de herhangi bir kanser hastalığını yenen iki milyon kişiden yaklaşık 1.6 milyonu yeterince hareket etmiyor. Oysa yetişkin kanser hastaları ve hastalığı geride bırakanların haftada 150 dakika spor yapmaları ilgili bakanlık tarafından da önerilmekte.

American College of Sports Medicine kurumu ise birçok kanser türünün tedavisi sırasında ve tedavi sonrasında sporu kaçınılmaz olarak görüyor ve hastaların daima formda kalmaları gerektiğini söylüyor. Daha fazla hareket hastalığın etkilerini ve tedavinin yan tesirlerini azaltıyor. Bunlara yorgunluk ve şişmanlık da dahil.

Spor yorgunluğu arttırmaz aksine enerji verir, diyor araştırmacılar. Ayrıca kalp hastalıkları ve osteoporoz riskini de düşürür; ölüm riskiyle birlikte yeni bir hastalığa yakalanma olasılığı da azalır. Spor sayesinde meme kanserindeki tekrarlama riskinin yüzde 40, prostat kanserinde yüzde 30, bağırsak kanserinde ise yüzde 50 civarında azaldığı görüldü. Bilim insanları yürüyüş, yüzme veya bahçe işleri gibi insanı çok fazla yormayacak hareketler tavsiye ediyor.