10 Aralık 2014

Spiral ağrıya neden olmaz

ile admin

Eşimle ilişki sırasında canım acıyor. İdrarımı yaparken kaşıntı ve yanma oluyor. İki ay önce spiral taktırmıştım. Yaşadığım sorunlar bu yüzden olabilir mi? F.T./Mersin

Rahim içi araç veya halk arasında bilinen adıyla spiral; rahim içine sığacak büyüklükte tasarlanmış, T şeklinde bir alettir. Spiral, rahim içine yerleştirildiği andan itibaren yabancı bir madde olarak algılanır ve bu bölgede iltihabi bir reaksiyon oluşturur. Bu iltihabi reaksiyon, rahim içine ulaşan spermlerin etkisiz hale gelmesini sağlar ve gebeliği önler.

İLİŞKİYİ ETKİLEMEZ
Spiralin, cinsel yaşamı olumsuz yönde etkileyeceğine dair cinsel hurafeler vardır ama rahim içi araç ile cinsel ilişki arasında bir bağlantı yoktur. Spiral; rahim içine takılmaktadır. Cinsel ilişki sırasında erkeğin cinsel organı spiralin bulunduğu rahim içine kadar gidemediği için cinsel ilişki sırasında yaşanan ağrının nedeni bu olamaz.

ENFEKSİYON OLABİLİR
Sizin sorununuz genellikle idrar yolu enfeksiyonuyla ilişkilendirilir. İdrar yaparken yanma ve sızı, sık idrara çıkma, kasıklarda ağrı ve kötü kokulu idrarla kendini gösteren idrar yolu iltihapları; üreme sisteminde en sık görülen hastalıklardan biridir. Bu durumda; cinsel yaşamınıza ara vermenizde ve ihmal etmeden bir jinekoloğa muayene olmanızda fayda var.

***

İstek azlığında iletişim şart

25 yaşındayım, eşim 23 yaşında. İki yıllık evliyiz ve birbirimizi çok seviyoruz. Ancak eşimin cinsel arzuları çok düşük, bunu artırmak için ne yapmalıyız? B.C./Hatay

Kadınlar arasında en sık görülen cinsel sorunların başından gelen cinsel istek azlığı; partner ile ilgili olumsuz düşünce ve hisler, katı dini ve ahlaki inançlar, yaş, cinsellikle ilgili bilgi yetersizliği ve tecrübesizlik gibi nedenlere bağlı gelişir. Stres ve depresyon da kadında cinsel isteksizlik yaratabilir. Bu nedenle öncelikle eşinize cinsel check-up yaptırmanızı öneririm. Eşinizle açık bir iletişim kurmanız, cinsel yaşamdan beklentilerinizi paylaşmanız, ona sıcak ve sevgi dolu yaklaşmanız da son derece önemli.

BİRLİKTE BİLGİLENİN
Onun haz alacağı cinsel etkinliklere ağırlık vererek, cinsel hayatınızı renklendirmeniz fayda sağlayacaktır. Ayrıca, birlikte cinsel bilgi düzeyinizi artırıcı doğru bilgi veren yayınlar okumanız da sorununuzu çözmenize yardımcı olur.

***

Yeşil akıntı tehlike habercisi

Korunmasız bir ilişki yaşadım. Penisimden sarı renkli bir sıvı geliyor ve penisimin sol tarafında, içten diken gibi bir şey batıyor. Problemim ne olabilir? E.A./Giresun

Tek eşli olmayan kişilerin girecekleri korunmasız ilişki sonucunda ortaya çıkabilecek en önemli tehlikelerin başında; cinsel yolla bulaşan hastalıklar gelmektedir.

BEZELER OLUŞUR
Ağrılı idrar yapma, idrar yaparken güçlük, sık idrara çıkma, cinsel organlarda ağrılı veya ağrısız açık yaralar ya da kabarıklar bu hastalıkların belirtileridir. Kasıklarda şiş ve ağrılı bezeler, cinsel organlarda siğil ve uçuklar, cinsel organda karıncalanma hissi, kaşıntı ve akıntılar da korunmasız ilişkiler sonucu yaşanacak problemler arasında yer alır. Bu tip hastalıkların en önemli belirtisi ise penisten yeşil ya da sarı renkli akıntı gelmesidir. Sizin öykünüz de böyle bir hastalığa işaret ettiği için hiç vakit kaybetmeden bir hekime başvurmanız faydalı olacaktır.

CEM KEÇE