“Spermi olmayan hastalarda çocuk sahibi olabilir”

“Spermi olmayan hastalarda çocuk sahibi olabilir”

14 Ocak 2015 0 Yazar: admin

Bu işlem ile menide hiç sperm hücresi bulunmayan hastaların mikroskopik operasyon ile testislerinden alınan dokudan sperm elde edilebiliyor. Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Dr. Hakan Özörnek, Mikro TESE yöntemi ile hiç spermi olmayan hastadan sperm elde etme şansının doğduğunu ifade ederek, “Sıfır spermi bulunan hastalarda çocuk sahibi olabilir” diye konuştu.

Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Dr. Hakan Özörnek, hastada sperm olmamasının çeşitli nedenlere bağlı olabileceğini belirterek, “Hastanın sperm kanalları tıkanık olabilir, sperm kanalları doğuştan olmayabilir. Hormonal nedenler olabilir. Mikro TESE yöntemi hiç spermi olmayan hastalara baba olma şansı sunuyor” diye konuştu.

Ağırısız işlem

Mikro TESE yönteminin menide sperm hücresi olmayan kişilere uygulanan cerrahi bir yöntem olduğunu açıklayan Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Dr. Özörnek, bu işlemi şöyle anlattı:

“Mikro TESE işlemi anestezi altında yapılan ağrısız bir işlemdir. Mikroskop altında her iki testisin tamamı taranarak sperm görülen bölgelerden doku örneği alınır. Alınan doku örnekleri bir seri işlemden geçirilerek, canlı sperm hücreleri ayrılar. Bu hücreler mikroenjeksiyon işleminde kullanılır. Mikro Tese işlemi testis biyopsisinden farklıdır. Biyopside testisin tek bir bölgesinden örnek alınır. Ancak testisin diğer bölgelerinde sperm üretimi olabilir. Bu nedenle biyopsi sonucu sperm hücresine rastlanmayan hastalarda Mikro TESE ile sperm hücresi elde edilebilir” dedi.

Sperm hücreleri donduruluyor

Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Dr. Özörnek, Mikro TESE işleminin elde edilen sperm hücrelerinin dondurularak saklandığını vurgulayarak, “Ancak ondan sonra hasta tüp bebek tedavi programına alınır. Aksi halde sperm bulunamaz ise kadına lüzümsuz yere tedavi yapma riski vardır. Dondurma işlemi sperm kalitesini bozmaz” şeklinde konuştu.