Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenecek aidat ücretlerine ilişkin usul ve esaslar süre uzatımı hakkında duyuru

Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenecek aidat ücretlerine ilişkin usul ve esaslar süre uzatımı hakkında duyuru

19 Temmuz 2017 0 Yazar: admin

T.C.
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI 

 

29.06.2017

DUYURU

SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNA ÖDENECEK AİDAT ÜCRETLERİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA DUYURU-SÜRE UZATIMI 

02.06.2017 tarihinde Kurumumuz internet sitesinde yayımlanan “Sosyal Güvenlik Kurumuna Ödenecek Aidat Ücretlerine İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Duyuru” ile tıbbi malzeme firmalarının aidatlara ilişkin ücretlerini yatırdığını gösteren dekontun 30.06.2017 tarihine kadar Kurumumuza teslim edilmesi gerektiği bildirilmiştir. Ancak “Tıbbi Malzeme Listeleri Tıbbi Malzeme Alan Tanımlarına Eşleştirmesi Yapılmış Ve Medula’da Kayıtlı Bulunan Malzemelere İlişkin Firmalarca Yapılacak Sildirme Talepleri Hakkında Duyuru”ları ile alınan başvuru süreçlerinde yaşanan aksaklıklar ve “5020-Yerli malı belgesi olduğunun belgelendirilmesi şartıyla ve her bir barkod için barkodlu tıbbi malzeme listesinde yer alma yıllık ücreti” üzerinden ödeme yapmak isteyen firmaların tıbbi cihaz kayıt sistemleri (TİTUBB/ÜTS) üzerinden barkodlarını yerli malı belgesine bağlamaları gerekliliği sürecinde oluşan sorunlar nedeniyle tıbbi malzeme firmalarının aidatlara ilişkin ücretlerini yatırdığını gösteren dekontun Kurumumuza teslim edilmesi gereken süre 01.09.2017 tarihine kadar uzatılmıştır.

Bu süre uzatımı tekrar yenilenmeyecek olup 5020 kodu üzerinden ödeme yapmak isteyen firmaların da 01.09.2017 tarihine kadar tıbbi cihaz kayıt sistemleri (TİTUBB/ÜTS) üzerinden barkodlarını yerli malı belgesine bağlamaları ve ödemelerini yaptığını gösteren dekontu 01.09.2017 tarihine kadar Kurumumuza ulaştırmaları gerekmektedir. Tıbbi malzeme firmalarının aidatlara ilişkin ücretlerini yatırdığını gösteren dekontun 01.09.2017 tarihine kadar Kurumumuza gönderilmemesi veya aidat ücretinin eksik yatırılması halinde firmaların sistemde kayıtlı olan tüm barkodları 01.10.2017 tarihinden itibaren pasife alınacaktır.

02.06.2017 tarihli “Sosyal Güvenlik Kurumuna Ödenecek Aidat Ücretlerine İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Duyuru”da da belirtildiği gibi “5010-Her bir barkod için barkodlu tıbbi malzeme listesinde yer alma yıllık ücreti” üzerinden ödeme yapan ve daha sonra yerli malı belgesi kayıt işlemlerini 01.10.2017 tarihine kadar tamamlayan firmalar yapmış oldukları fazla ödemeyi iade alabileceklerdir.

Sosyal Güvenlik Kurumuna Ödenecek Başvuru, Aidat, İşlem ve Sözleşme Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslar’ın “Yıllık aidata ilişkin hususlar” alt başlığında yer alan Madde-7 doğrultusunda ödenmesi gereken ücretler aşağıdaki tabloda olduğu gibidir.

YILLIK AİDAT ÜCRETİ

BAŞVURU KODU

AÇIKLAMA

(2017 YILI İÇİN) ÖDENECEK TUTAR (TL)

5010

Her bir barkod için barkodlu tıbbi malzeme listesinde yer alma yıllık ücreti

8,89

5020

Yerli malı belgesi olduğunun belgelendirilmesi şartıyla ve her bir barkod için barkodlu tıbbi malzeme listesinde yer alma yıllık ücreti

4,44

 

Duyurunun aslı için tıklayınız 

Duyurunun eki için tıklayınız 

 

Sağlık Aktüel – www.saglikaktuel.com

saglikaktuellogo-001.png

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Sağlık Aktüel’e (www.saglikaktuel.com) aittir.  www.saglikaktuel.com biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal işlem uygulanacaktır.