22 Ocak 2016

Son 40 yılın en hatalı sağlık trendleri

ile admin

Her sağlık ve güzellik trendine can simidi gibi sarılanlardansanız, size anlatacaklarımız var. 1970’den bugüne ortaya çıkmış diyet ve sağlıklı yaşam hataları hiç de az değil. Siz siz olun, geçmişteki hatalardan ders alarak, sağlıklı olmanın peşinden koşun. İşte o ortaya çıkışları, öne çıkan problemleri ve alınacak dersleriyle 40 yıllık sağlık trendlerinin portresi…

KORSE

FİKİR
Instagram kullanıcılarının Kardashian’ların öz çekimlerinden tanıyacağı korse görünümlü mekanizmalar beli yeniden şekillendirerek vücut hatlarını ortaya çıkartıyor ve yağ yakımı sağlıyor. Viktoria dönemini andıran korseyi 2-4 saat süreli giymeye başladıktan sonra gece gündüz kullanılmaya başlanıyor.

PROBLEM
Kasların zayıflamasına sebep olan bu mekanizma için Cleveland Kliniği’nden Dr. Micheal Roizen bu işlemin antreman değil kondisyon kaybı olduğunu söylüyor. Çünkü korse kullanımı bırakıldıktan sonra vücut eski alışkanlıklarına geri dönüyor.

DERS
Daha sıkı ve daha güçlü bir mide için abdominal kaslarınızı güçlendirerek yapacağınız egzersizleri tercih etmeniz kesin sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır.

ÇİĞ SÜT

FİKİR
Bir zamanlar “gerçek süt” olarak tanımlanan pastorize edilmemiş çiğ süt tüketimiyle antimikrobik ve bağışıklık sistemini güçlendirme özellikleri için tercih ediliyordu.

PROBLEM
1987 itibariyle ABD’de satılması yasaklanan çiğ süt, pastorize edilmediği için hayvan pisliği ve hastalıklarından dolayı oluşan zararlı patojenlerden arınmamış oluyor.

DERS
Pastorize işleminden geçirildiğinde yok olan yararlı bakterilerden faydalanmak için probiyotik yönünden zengin yoğurt ve kefiri deneyebilirsiniz.

ELEKTRONİK SİGARA

FİKİR
Sigarayı bırakmak için kullanılan en popüler yöntemlerden biri olan elektronik sigaralar, nikotin bağımlılarına yeni bir alternatif. İçinde bulunan kahve, vişne ve sakız gibi aromalarla zenginleştirilen elektronik sigaralarda tütün kullanılmadığından sigarayı bırakmak için güvenli bir yol gibi gözüküyor(du).

PROBLEM
2014 yılında yapılan Nikotin&Tütün Araştırmaları ve New England Tıp Gazetesi’nin yaptığı araştırmalarda elektrikli sigaralarında kanser üreten bileşiklerden formaldehit içerdiği ortaya çıktı. Bununla birlikte elektronik sigaraların içeridği aromalar sebebiyle tahriş etkisi yaptığı belirtildi.

Elektronik sigaraların diğer sigaralardan daha az zararlı olduğunu kanıtlar bir araştırma bulunmadığını belirten Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu’ndan Prof. Dr. Cengiz Özge, elektronik sigara üreticilerinin daha sağlıklı algısı oluşturmak istediklerini söyledi. 

DERS
Sigaranın zaten sağlığa zararlı olduğunu biliyoruz, ancak elektronik sigaraların diğer sigaralardan bir farkı olmadığını ve sigarayı bırakmadaki etkisizliği hala tartışılıyor.

TÜP DİYETİ

FİKİR
Besinleri burundan geçen plastik tüp yardımıyla alınmasıyla uygulanan KE diyeti kısa zamandan kilo vermek isteyen kadınların düğün,nişan gibi özel günlerde birçok kişinin tercihiydi.

PROBLEM
Günde maksimum 800 kalorinin alındığı bu diyette halsizlik, yorgunluk aşırı kilo kaybıyla gelişen psikoljik sorunlar ve ketozis hastalığı riski bulunmakta.

DERS
Hızlı kilo vermek için uygulanan bu yöntem yerine, beslenme uzmanınızla kendinize uygun yeni bir diyet programına başlamanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.

YUVARLAK TABANLI SPOR AYAKKABILAR

FİKİR
Bacak kaslarını zorlayarak daha fazla kalori yakmaya yardımcı olduğundan kullanılan yuvarlak tabanlı ayakkabılar.

PROBLEM
Arizona Devlet Üniversitesi’nden Prof. Glenn Gaesser’ın “palavra” olarak tanımladığı yuvarlak tabanlı ayakkabıların 2010 yılında yapılan bir araştırma sonucunda düz tabanlı spor ayakkabılardan bir farkı olmadığı ortaya çıktı.

DERS
Yuvarlak tabanlı ayakkabılar sizde hareket etme isteği kazandırdıysa çok güzel, ancak kalori yakımınızda artı bir etkisi yok. Zevk için giymek istiyorsanız da zaten karışanınız yokJ

KÜRLER

FİKİR
1940’lı yıllarda ortaya çıkan 10 günlük temizlenme kürleri 2006 yılında tekrar popülerleşti. Anafikirde su, limon suyu, kırmızı biber ve akçaağaç şurubundan oluşan karışım kilo vermeyi sağladığı gibi sindirim borusu temizlemede ve vücudunuzu arındırmada yardımcı.

PROBLEM
Toksinlerden arınma ve kilo kaybına yardımcı olsa da uzmanlar, bu karışımın vücuttaki toksinlerden arındırdığı konusunda net bir bilgi olmadığını açıkladı. Ek olarak diyeti uygulayan kişinin kendini aç bırakıyor olması sağlık sorunlarına davetiye çıkartırken ve normal yemek yeme alışkanlığına geri döndüğünde kilo alması muhtemel.

DERS
Daha fazla hareket, sık sık ve az yiyerek sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz mümkün.

YAĞ DIŞINDA HER ŞEY

FİKİR
Az yağlı veya yağsız besinler 80’lerin sonu ve 90’ların başında yaygınlaşarak birçok firmanın az yağ içerikli ürün üretmesine sebep oldu.

PROBLEM
Az yağlı besinlerdeki problem ise tadın değişmemesi için normalden çok daha fazla şeker eklenmesi.

DERS
Sağlıklı bir diyet her zaman sağlıklı yağ içermelidir.

KİLO VERDİRİCİ İLAÇLAR

FİKİR
70’lerde kolay kilo verme metodu olarak popülerleşen zayıflama hapları reçeteli ve reçetesiz olarak satın alınabilliyor. İnternet sitelerinde satılan zayıflama ilaçlarının birçoğunun gerekli onayları almadan piyasaya sürülebiliyor.

PROBLEM
Güzel bir fikir olarak ortaya çıkan zayıflama haplarının uygulaması ise maalesef yanlış. İçerdikleri fen-pen ve ephedra maddeleri kalp kapakçığına zarar verme riski gibi sağlık sorunlarına sebep olduğu için bu maddeler artık kullanılmamakta. 

Bununla birlikte internet sitelerinde satılan zayıflama ilaçlarının birçoğunun gerekli onayları almadan piyasaya sürüldüğü ve insan sağlığına zarar verdiği gerekçesiyle Sağlık Bakanlığı bu ilaçların sadece eczanelerden alınması gerektiğini belirtiyor.

DERS
Eskiye oranla diyet haplarının artık daha güvenli olmasına rağmen bu hapları kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

KURABİYE DİYETİ

FİKİR
1975 yılında Dr. Siegal tarafından başlatılan kurabiye diyeti gün boyunca 6 açlık kontrolü sağlayan kurabiye ve hafif bir akşam yemeğinden oluşuyor. Kurabiye diyeti günümüzde hala uygulanmaya devam ediyor.

PROBLEM
İştahı kontrol altına almayı sağladığı düşünülen kurabiye diyeti için uzmanlar kurabiyenin gerçek bir besin ve kurabiye ile beslenmenin iyi bir alışkanlık olmadığını belirtiyorlar.

DERS
Kurabiyelerin iyi planlanmış sağlıklı bir diyetin temelinde olma ihtimali maaalesef çok az.