Şizofreni hastaları için bilgisayar oyunu

Şizofreni hastaları için bilgisayar oyunu

22 Ocak 2016 0 Yazar: admin

İngiliz bilim adamları, şizofreni hastalarının günlük yaşama uyum sağlayabilmesi için yeni bir bilgisayar oyunu geliştirdi. 

BBC’nin haberine göre, Cambridge Üniversitesi Psikiyatri Bölümü araştırmacıları, tasarladıkları bilgisayar oyununu dört hafta boyunca oynayan şizofreni hastalığına yakalanmış kişilerin bellek ve öğrenme yetilerinde kayda değer bir gelişme kaydetti.

Hastaların da desteğiyle geliştirilen “Peak” adlı oyunun çeşitli zorluk seviyeleri bulunuyor. Oyunda şizofreni hastalarından çeşitli odalara girip kutulardaki nesneleri bulmaları isteniyor. Buldukları nesneleri daha sonra farklı yerlere yerleştirmeleri ve yeni yerleri hatırlamaları istenen hastaların, “epizodik” ya da “anısal” belleği test ediliyor. Epizodik bellek, bireyin yaşadığı olayların saklandığı hafıza türü olarak tanımlanıyor.

Cambridge Üniversitesi Psikiyatri Bölümü’nden Prof. Dr. Barbara Sahakian, oyunu oynayan şizofreni hastalarının daha sonra yapılan bellek ve beyin işlevi testlerinde çok daha az hata yaptıklarını söyledi.

Oyunun, motivasyonu en az hastaların bile dikkatini çekecek kadar ilginç olduğunu belirten Sahakian, “Oyun, şizofreni hastalarını günlük yaşama hazırlıyor. Bu bellek oyunu, şimdiye kadar ilaçlarla ilerleme kaydedemediğimiz yerde bilimsel tedaviye yardımcı oluyor, hem de herhangi bir yan etkiye yol açmıyor” dedi.  

Hastaları ilaçları bırakmamaları için uyaran Sahakian, bellek oyununun ilaç ve psikolojik tedaviyle kullanılması gerektiğine dikkati çekti. 

şizofreni hastalarının eğitimlerine ve iş yaşamlarına geri dönmelerini amaçlayan “Peak” adlı oyun, akıllı cep telefonlarına da indirilebiliyor.  

Kişinin gerçeklikle ilişkisinin büyük ölçüde zarar görmesiyle ortaya çıkan şizofreni, davranış ve düşünce bozukluklarına neden oluyor. Çeşitli alt tipleri bulunan şizofreni, genellikle genç yaşlarda ortaya çıkıyor. Dünya genelinde 23,6 milyon şizofreni hastası bulunduğu sanılıyor.