Sırt ağrısının belirtileri

Sırt ağrısının belirtileri

13 Şubat 2019 0 Yazar: admin

Sırt ağrısı; boyun bölgesinden başlayarak, omuzların arka kısımları, kürek kemikleri ve bele kadar uzanan geniş bir bölgeye yayılır.

Genel araştırmalara nazaran her 5 kişiden birinde sırt ağrısı problemine rastlanıyor, gençler, orta ve ileri yaşlarındaki kişilere kadar hemen her yaş grubunda görülebiliyor.

Sırt ağrıları kimi süre kas incinmesi benzer biçimde sıradan bir nedenle oluşabilirken, kimi zamanda fibromiyaljiden, (direnmeçı adale ağrıları, bitkinlik ve vücutta bazı hassas ağrılı noktalarla karakterize bir hastalıktır) kemik erimesine kadar bir çok ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor.

Sırt Ağrısı Neyin emaresi?
İşte sırt ağrısı belirtisiyle süregelen çok önemli 5 hastalık;

 1. Myofasiyel Ağrı Sendromu
  uzun soluklu sırt ağrıları başlangıç semptomları olabiliyor.
 2. Boyun Fıtığı
  Boyun ağrısına kollarda uyuşukluk, her zamanki gücünde yetersizlik eşlik ediyorsa, boyun fıtığı adına bir kontrole girmeniz doktorlar tarafından tavsiye ediliyor.
 3. Fibromiyali
  hanım hastalarda daha sık görülen ve boyun ile sırt bölgesi başta olmak üzere, yaygın vücut ağrısına yol açan bir tablo.
 4. Skolyoz
  Omuz, kürek kemikleri ve kalçalardaki asimetrik yapılar bu hastalığın emareleri içinde sayılıyor. Çocuklarda ağrısız olabiliyor.
 5. Osteoporoz
  Yaşlı ve çoğunlukla kadın hastalarda kemik erimesi işaretini, sırt kemiklerinde kırılmalar ve buna bağlı boy kısalması ile sırt ağrısı olarak verebiliyor.

Nadiren de olsa omurgaları tutan kötü huylu hastalıklar da sırt ağrısına niçin olabiliyor. Bundan dolayı ağrılarınız sıksa, sürekli veya şiddetli ise, kilo kaybı varsa vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız.

Bilgisayar başlangıcında çalışan veya uzun vakit geçiren, ağır işlerde çalışıp gün içinde bel bölgesine fazla oranda yük bindiren, nakış, dikiş şeklinde eğilerek, boyundan omuriliğe eğik bir pozisyonda uzun süre kalan insanların boyun, sırt ve bel bölgesinde şiddetli ağrılar söz konusu oluyor.

Yukarıda bahsettiğim hastalıklardan yada yaşam, hatta yatış biçimimizden meydana gelen bu vaziyet, yaşam kalitemizi yüksek oranda düşürüyor.

Ağrılar arttığında, çeşitli krem ve losyonlar, birazcık eski usul olsa da yakılar ve korseler işe yarayabiliyor.

Sadece bunlar, sorun anında çözüm odaklı ve anlık uygulamalar. Bunların haricinde, sürekli kullanım için uygun aparatlarla yaşamak çok daha kalıcı çözümler getirebiliyor.