Sınıf öğretmenleri disleksi konusunda eğitilecek

Sınıf öğretmenleri disleksi konusunda eğitilecek

28 Kasım 2016 0 Yazar: admin

MÜSİAD Antalya Şubesi Başkanı Lekesiz: “Toplumumuzun bazı fertleri bazı zorluklar içerisinde olabilirler ama onları görüp, fark edip, ona göre eğitim vermek önemli. Bu projenin başlıca sebebi budur” dedi. 

Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü ile Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Antalya Şubesi arasında, “Disleksili Öğrencilerin Desteklenmesine İlişkin İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Akra Barut Otel’de gerçekleştirilen törende, protokolü MÜSİAD Antalya Şubesi Başkanı Resul Lekesiz ile İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan imzaladı.

MÜSİAD Antalya Şubesi Başkanı Resul Lekesiz, imza töreninde yaptığı konuşmada, MÜSİAD’ın sadece iş adamları derneği olmadığını, sosyal sorumluluk alanında da sürekli projeler ürettiğini söyledi. Yaklaşık bir yıl sürecek program ile Antalya’da disleksili (öğrenme güçlüğü) öğrencilerin desteklenmesi konusunda proje yürütüleceğini ifade eden Lekesiz, “Toplumumuzun bazı fertleri bazı zorluklar içerisinde olabilirler, ama onları görüp, fark edip, ona göre eğitim vermek önemli. Bu projenin başlıca sebebi budur. Daha sağlıklı ve daha eğitimli bir toplum olmamız için bu projenin faydalar getirmesini temenni ediyorum.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan da Antalya’da kamu kurum ve kuruluşlarından sivil toplum örgütlerine, odalardan yerel yönetimlere Antalya’da eğitime ciddi destek verildiğini, bundan da büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Öğrenme zorluğu çeken, dezavantajlı grupların eğitimi konusunda Milli Eğitim Bakanlığının birçok proje yürüttüğünü anlatan Arslan, MÜSİAD’ın desteği ile Antalya’da da önemli bir çalışma yapılmasını hedeflediklerini kaydetti. Arslan, “Bu öğrencilerimizin problemlerini aşmalarına yardımcı olabildiğimiz takdirde fevkalade önemli başarılar elde edebileceğimizi biliyoruz. Her öğrenci eğitilebilir ve her öğrenci mutlaka eğitim fırsatlarından yararlanmalı. Gözden çıkarabilecek tek bir öğrencimiz yoktur.” diye konuştu.

Arslan, şu anda Antalya’da yaklaşık 371 tanılanmış öğrenme güçlüğü çeken öğrenci olduğunu sözlerine ekledi.

– Okul çağı çocuklarının yüzde 3,5’u öğrenme güçlüğü çekiyor

Proje ile ilgili bilgi veren Konyaaltı Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürlüğü rehber öğretmenlerinden Gülnur Börekçi, bir yıl sürecek proje ile Antalya’nın 5 merkez ilçesinde görev yapan sınıf öğretmenlerine disleksi konusunda eğitim verileceğini bildirdi.

Öğrenme güçlüğünün çocuğun okuma-yazma, aritmetik, dinleme, konuşma, akıl yürütme yeteneklerini kazanmada ve kullanmada yaşadığı güçlükler olarak tanımlanabileceğini ifade eden Börekçi, Türkiye’de okul çağındaki çocukların yaklaşık yüzde 3,5’inde öğrenme güçlüğü görüldüğünü söyledi.

Öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların fark edilmeden eğitimlerini sürdürmeye çalıştıklarını, doğal olarak da birçok engelle karşılaştıklarını belirten Börekçi, “Bu sorun hem öğrenciyi hem veliyi hem de öğretmenleri etkilemektedir. Öğretmenler öğrenme güçlüğü çeken çocuklara nasıl yaklaşacaklarını bilememektedir. Bu proje ile öğretmenlere öğrenme güçlüğü çeken öğrencilere nasıl yaklaşacakları konusunda eğitim verilecek, öğretmenlerin bu alandaki bilgi ve becerileri artırılacaktır.” açıklamasında bulundu.

– Disleksi hastalığı

Disleksi, dinleme, konuşma, okuma, yazma, akıl yürütme ile matematik yeteneklerinin kazanılmasında ve kullanılmasında önemli güçlüklerle kendini gösteren bir öğrenme bozukluğu olarak tanımlanıyor. İlkokula başlayan disleksili çocuklar, eğitim alabilecek zihinsel gelişimleri henüz tamamlanmadığı için okuma, yazma ve matematiksel işlemleri kavramada zorluk çekiyorlar. Ancak bu, onların zeka düzeylerinde bir sorun olduğunu göstermiyor.

Zeka düzeyi çok yüksek çocuklarda da disleksi görülebiliyor. Disleksililer zeka düzeyleri düşük olmadığı gibi özel yeteneklere de sahip olabiliyor. Buna önemli kanıt olarak, disleksili olduğu bilinen Albert Eistein, Leonardo da Vinci gösteriliyor.

Disleksili çocuklarda dikkat bozukluğu da görüldüğü için bu çocuklara bir uzman tarafından sistemli bir dikkat eğitimi verilmesi tavsiye ediliyor. AA