22 Ocak 2016

Silahlı Kuvvetleri mensuplarının ruh sağlığı

ile admin

Kanada İstatistik Kurumu tarafından halen görevdeki ordu mensupları üzerinde gerçekleştirilen araştırmadan son derece çarpıcı sonuçlar çıktı.

Araştırmanın cinsel saldırı ve tacizlerle ilgili kısmına katılmayı kabul eden görevdeki her 13 kadından 1’inin cinsel tacize maruz kaldığı belirlenirken, bunların yüzde 7,6’sının görev ortamındaki personel tarafından mağdur edildiği saptandı. Nisan-Ağustos 2013 tarihlerinde yapılan, gönüllü 6 bin 700 erkek ve kadın askerin katıldığı araştırmada, erkek askerlerin yaklaşık yüzde 0,2’sinin de görev sırasında cinsel tacize maruz kaldığı anlaşıldı.

Kanada Savunma Bakanlığı’nın isteği üzerine gerçekleştirilen araştırmanın bir başka çarpıcı sonucu ise ordu mensuplarının alkol alışkanlıkları konusunda ortaya çıktı. Araştırmaya göre, ordudaki her 6 personelden biri ya alkol bağımlısı ya da ruh sağlığı sorunu yaşıyor. Ordu mensuplarının sağlık kayıtları da esas alınarak hazırlanan araştırmada, yaşanan rahatsızlıkların başında majör depresif bozukluklar, travma sonrası stres bozukluğu, genelleşmiş endişe ve korku rahatsızlığı, panik atak, alkol bağımlılığı gibi sorunların geldiği kaydedildi.

Öte yandan askeri personel arasındaki cinsel saldırılar hakkında çalışma yapan Ottawa Üniversitesi’nden Ashley Bickerton, cinsel travma verilerinin açıklanmasından memnun olduğunu fakat ankete yansıyan rakam ve oranların gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü. Ordu içerisinde cinsel saldırı ya da tacize maruz kalan birçok personelin, şikayetçi olması halinde bu durumu araştıracak kişilerin üstleri olması nedeniyle durumunu gizlediğini aktaran Bickerton, ABD ordusunda da aynı sorunun yaşandığına işaret etti.