10 Aralık 2014

Şiddet cinselliğimizi de vuruyor

ile admin

Cinsel terapist Dr. Taner Canatar, ülkemizde kadınların yarısının fiziksel şiddete maruz kaldığını, yüzde 80’inde de cinsel işlev bozukluğu görüldüğünü söyledi.

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Adana Şube Başkanı, Aile, Evlilik ve Cinsel Terapist Uz. Dr. Taner Canatar, Türkiye’de kadınların yarısının fiziksel şiddete maruz kaldığını, yüzde 80’inde de cinsel işlev bozukluğu görüldüğünü söyledi.

Dr. Canatar, kadınlara yönelik fiziksel şiddetin sadece beden ve ruh sağlığında değil aynı zamanda cinsel yaşamlarında da derin yaralar açtığını belirtti. Sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşamın kadınların da hakkı olduğunu savunan Dr. Canatar, ülkemizde kadınların çoğunun çocukluk yaşlarından itibaren, cinselliğin çok büyük bir ayıp, yasak ve günah kabul edildiği bir aile ve toplumsal ortamda büyüdüğünü söyledi.

‘CANI VE YÜREĞİ ACIYOR’

Toplumsal ve ahlaki baskılar yüzünden cinsel dürtüler konusunda aşırı koruyucu ve kollayıcı olunması nedeniyle ülkemizde kadınların yaklaşık yüzde 80’inde cinsel işlev bozukluğu görüldüğüne dikkat çeken Dr. Canatar, şiddetin de kadını cinsel isteksizliğe sürüklediğini belirterek şunları söyledi: “Eşinden veya partnerinden kötü muamele, fiziksel şiddet gören, ilişkisinin cinsellik dışındaki alanlarında paylaşım hissetmeyen, cinsel ve duygusal ilişki ile ilgili beklentileri karşılanmayan kadınlarda, cinsel isteksizliğe, cinsel tiksinti bozukluğuna, ağrılı cinsel ilişki olarak tanımlanan orgazm olamamaya ve cinsel uyarılma bozukluklarına sıkça rastlanmaktadır.

Şiddet uygulanan kadın, psikolojik olarak hasar görür, kendine olan güveni sarsılır ve özgüvenini kaybeder. Bu nedenle cinsel uyarılma yaşayamayan kadın cinselliği haz almadan yaşar, ağrı duyar, yeterince uyarılamaz ve orgazm olamaz.

Cinselliği istedikleri bir şey olarak değil, ‘kadınlık görevi’ olarak algılayan ve fiziksel şiddet gördükleri halde evliliklerini devam ettirmek için kendilerini eşleriyle cinsel ilişki kurmak zorunda hisseden kadınların mutlu ve sağlıklı bir cinsellik yaşamaları mümkün değildir.”

‘CEZALAR ARTIRILMALI’

Cinsel Sağlık Enstitüsü’nün son 3 yıldır yaptığı saha araştırmaları ve anket çalışmaları sonucunda kadınların yarısının fiziksel şiddete maruz kaldığını da tespit ettiklerini ifade eden Dr. Canatar, “Sebebi her ne olursa olsun kadına şiddet son bulmalı, anaokulundan itibaren cinsel eğitim verilmeli, evlenmeden önce anne-baba ve eş eğitimleri zorunlu hale getirilmeli. Kadına yönelik şiddet konusundaki cezai yaptırımlar artırılmalı ve sosyo-kültürel çalışmalara ağırlık verilmelidir” dedi.