SGK’ya Ödenecek Başvuru, Aidat, İşlem ve Sözleşme Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslar’da yapılan değişiklikler

SGK’ya Ödenecek Başvuru, Aidat, İşlem ve Sözleşme Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslar’da yapılan değişiklikler

3 Ocak 2017 0 Yazar: admin

 

 

Sosyal Güvenlik Kurumuna Ödenecek Başvuru, Aidat, İşlem ve Sözleşme Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslar- 19.12.2016

Sosyal Güvenlik Kurumuna Ödenecek Başvuru, Aidat, İşlem ve Sözleşme Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslar- 29.12.2016

Değişiklik

Yıllık aidata ilişkin hususlar

Madde 7-(2) Tıbbi malzeme firmalarının her yıl ödeyecekleri toplam aidat, 2 Ocak tarihi esas alınmak üzere tıbbi malzeme listelerinde yer alan barkodları üzerinden belirlenerek duyurulur. 1 Nisan tarihine kadar aidatını yatırmayan veya eksik yatıran firmaların sistemde kayıtlı olan tüm barkodlarının 1 Temmuz tarihinden itibaren pasife alınacağı Kurumca duyurulur. Söz konusu aidatın veya eksik tutarın 26 Aralık’a kadar ödenmesi halinde takip eden 5 gün içerisinde ilgili firmaya ait ürünler aktif hale getirilir. Firmanın 2 yıl üst üste yıllık aidatını yatırmaması halinde ilgili firma ve tüm ürünleri sistemden çıkarılır.

(4) Aidat tutarının belirlenmesine esas olan 2 Ocak tarihinden sonra, listelere eklenen ürünlerden aidat alınmaz.

Yıllık aidata ilişkin hususlar

Madde 7-(2) Tıbbi malzeme firmalarının her yıl ödeyecekleri toplam aidat, 31 Ocak tarihi esas alınmak üzere tıbbi malzeme listelerinde yer alan barkodları üzerinden belirlenerek duyurulur. 1 Nisan tarihine kadar aidatını yatırmayan veya eksik yatıran firmaların sistemde kayıtlı olan tüm barkodlarının 1 Temmuz tarihinden itibaren pasife alınacağı Kurumca duyurulur. Söz konusu aidatın veya eksik tutarın 26 Aralık’a kadar ödenmesi halinde takip eden 5 gün içerisinde ilgili firmaya ait ürünler aktif hale getirilir. Firmanın 2 yıl üst üste yıllık aidatını yatırmaması halinde ilgili firma ve tüm ürünleri sistemden çıkarılır.

(4) Aidat tutarının belirlenmesine esas olan 31 Ocak tarihinden sonra, listelere eklenen ürünlerden aidat alınmaz.

“2 Ocak” ibareleri “31 Ocak”
şeklinde değiştirilmiştir.

Sözleşme ücretlerine ilişkin hususlar

Madde 10-(2) Sözleşmenin/ protokolün yenilenmesi halinde de Ek-1 listesinde yer alan sözleşme ücreti alınır.

Sözleşme ücretlerine ilişkin hususlar

Madde 10-(2) Sözleşmenin/ protokolün yenilenmesi veya uzatılması halinde de Ek-1 listesinde yer alan sözleşme ücreti alınır.

“yenilenmesi” ibaresinden sonra gelmek üzere “veya uzatılması” ibaresi eklenmiştir.

Geçiş hükümleri

Madde- 13-(1) Bu usul ve esasların yürürlüğe girdiği tarihten önce Kuruma yapılan başvurular, bu usul ve esaslar kapsamında değerlendirilmez.

Geçiş hükümleri

Madde- 13-(1) Bu usul ve esasların yürürlüğe girdiği tarihten önce Kuruma yapılan tıbbi malzeme ve ilaca ilişkin başvurular bu usul ve esaslar kapsamında değerlendirilmez.

(2)1/1/2017-31/12/2017 tarihleri arasında sağlık hizmeti sunmak için Kurumumuza yapılan sözleşme başvuruları, başvuru tarihine bakılmaksızın bu usul ve esaslar kapsamında değerlendirilir.

(1) “Kuruma yapılan” ibaresinden sonra “tıbbi malzeme ve ilaca ilişkin” ibaresi eklenmiştir.

“(2)1/1/2017-31/12/2017 tarihleri arasında sağlık hizmeti sunmak için Kurumumuza yapılan sözleşme başvuruları, başvuru tarihine bakılmaksızın bu usul ve esaslar kapsamında değerlendirilir.” maddesi eklendi

SÖZLEŞME ÜCRETİ

6010-Özel sağlık hizmeti sunucuları (vakıf üniversiteleri ile iş birliği ve ortak kullanım protokolü olan özel sağlık hizmet sunucuları dahil) için sözleşme ücreti 10 KATI

6020-Belediyelere bağlı sağlık hizmeti sunucuları için sözleşme ücreti 10 KATI

SÖZLEŞME ÜCRETİ

6010- Gerçek/tüzel kişiye ait olan özel hastaneler, vakıf üniversiteleri ile iş birliği ve ortak kullanım protokolü olan özel hastaneler, belediyelere ait olan hastaneler için sözleşme ücreti 10 KATI

6020- Gerçek/tüzel kişiye ait olan özel hastaneler dışındaki diğer özel sağlık hizmeti sunucuları, belediye hastaneleri dışındaki belediyelere ait olan diğer sağlık hizmeti sunucuları için sözleşme ücreti 5 KATI

Daha once tıp ve dal merkezleri de 10 katı sözleşme ücreti ödeyecekti bu kat sayı 5 katına düşürülmüştür.

Yürürlük

Madde 14- (1) Bu usul ve esaslar 1/1/2017 tarihinde yürürlüğe girer.

Yürürlük

Madde 14-(1) Yönetim Kurulunun 29/12/2016 tarihli ve 2016/516 sayılı kararı ile uygun görülen bu Usul ve Esaslar 1/1/2017 tarihinde yürürlüğe girer.

 

Yürütme

Madde 15- (1) Bu usul ve esası Kurum Başkanı yürütür.

Yürütme

Madde 15-(1) Bu Usul ve Esası Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı yürütür.

 

 

Çalışma: Tuğçe Kerman – Doğan Hastanesi Medikal Muhasebe Müdürü

 

Sağlık Aktüel – www.saglikaktuel.com

saglikaktuellogo-001.png

 

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Sağlık Aktüel’e (www.saglikaktuel.com) aittir.  www.saglikaktuel.com biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal işlem uygulanacaktır.