28 Temmuz 2021

Sertleşmeye İyi Gelen Yiyecekler

ile admin

Sertleşme problemi, cinsel ilişki sırasında gerekli olan isteğin olmaması veya bu isteğin devamının sağlanamaması durumları ile birlikte ereksiyonun (sertleşme) gerçekleşmemesidir. Adamların % 60’ının hayatlarının bir döneminde, geçici veya kalıcı olarak sertleşmeye bağlı iktidarsızlık problemi ile karşılaştıkları bilinmektedir. Sertleşme problemi, kimi erkekler için organik bir duruma dönüşse de, özellikle genç erkekler için depresyon nedeni bile olabilmektedir.

Sertleşme Probleminin Nedenleri Nedir?
Sertleşme sorununun sebepleri içinde, fiziksel, ruhsal veya her ikisinin birden var olduğu ya da tanımlanamamış unsur sayılabilir. Fakat sertleşmenin esas sebebi çoğu zaman fizyolojik faktörlerden kaynaklanmaktadır. Sertleşme probleminin sebepleri çoğu zaman hormonal problemler, nörolojik iletim bozuklukları, damar problemleri ve cinsel organdaki anatomik bozukluklar olmaktadır.

Sertleşmeye İyi Gelen Yiyecekler Nedir?
İçerdikleri özel bazı bileşenler yardımıyla bazı yiyecekler, sertleşme probleminin önlenmesi ve giderilmesi mevzusunda yardımcı olmaktadır. Buna göre sertleşmeye iyi gelen yiyecekler aşağıdaki şekildedir;

  1. Bakla: Yüksek oranda L-dopa ismi verilen bir bileşen ihtiva eder. L-dopa, kafi ve uygun miktarlarda tüketildiğinde sertleşme sorununa iyi gelmektedir sadece aşırı miktarda alımı acı verici ereksiyona neden olabilir.
  2. Kadife Fasulyesi: Tıpkı bakla gibi, Kadife fasulyesi de L-dopa bileşeni içermektedir. Hatta, L-dopa içinde ne olduğu, baklanın ihtiva ettiği miktarından çok daha fazladır. Bundan nedenle, kadife fasulyesi sertleşme sorununa iyi gelmektedir.
  3. Tarçın: adamların kokulara verdiği tepkiler dikkate alınarak yapılmış bir deneyde erkeklere tarçın kokusu koklatıldığından cinsel organlarına daha fazla oranda kan akımının olduğu belirlenmiştir. Bundan dolayı da tarçının sertleşme problemine iyi geldiği düşünülmektedir.
  4. Kurt Kirazı: meydana getirilen bir araştırmaya göre, özellikle de 59 yaşından fazla olan erkeklerin, günde 50 gram kadar kurt kirazı tüketmeleri halinde, testesteron seviyelerinde yükselme meydana geldiği gözlenmiştir. Kurt kirazı, hormon dengelerinin düzelmesi yardımıyla, sertleşme probleminin iyileşmesine yardımcı olur.

5.Zencefil: Bazı bilim insanlarının yaptığı araştırmalara nazaran, zencefil özü sperm sayısını artırmakta ve hareketliliğini önemli ölçüde desteklemektedir.

6-Yulaf: Yabani yulaf ile beslenen adam atların, daha canlı ve verimli oldukları kabul edilmiştir Yulafın, insanoğlu üzerinde de aynı şekilde etkili olduğu düşünülmekte ve sertleşme sorununu gidermeye yardımcı olduğu tahmin edilmektedir. Bunlara ek olarak ebe gümeci, anason, ve çeşitli yağlar sertleşmeye iyi gelen yiyecekler içinde yer almıştır.

Sertleşmeme Sorununun Nedenleri Nelerdir?
Şeker hastalıkları sertleşmeme sorununa neden olabilir.
Obezite rahatsızlığı, sertleşmeme sorununun başlıca sebepleri içinde yer alır.
Yüksek tansiyon söz mevzusu olması, sertleşmeme problemine niçin olabilir.
Kronik böbrek ve karaciğer yetmezlikleri sertleşmeme sorununa neden olabilmektedir.
Kolesterol miktarının dengesiz oluşu sertleşmeme probleminin temel nedenleri arasında yer almaktadır.
Bazı nörolojik hastalıklar sertleşmeme sorununu tetikler.
Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar, sertleşmeme sorununu körüklemektedir.
Psikolojik olarak, sertleşmeme sorunu yaşanabilir. Bu durumlar çoğu zaman geçmiş zamanlarda, cinselliğe karşı olan ön yargılardan doğar. Ek olarak cinselliğe karşı muhafazalı duruş, sürekli cinsel ilişki yaşamak sertleşmeme sorununun nedenleri arasında yer alır.

Sertleşmeme problemi Tedavisi Var Mıdır?
Sertleşmeme sorunu iyi mi tedavi edilir, sorusuna cevap vermeden önce, sertleşmeme hakkında bir hatırlatma yapalım. Bu gibi bir durumda doktora kesinlikle fakat kesinlikle başvurulmalıdır. Eğer durum gizlenirse, ileride ruhsal rahatsızlıklara niçin olabilir. Sertleşmeme sorunu nasıl tedavi edilir sorusuna şu cevabı verebiliriz. Tedavisi iki yolla yapılabilmektedir. Birincisi, ilaç tedavisi, diğeri ise psikolojik tedavi. Şimdi ikisinden biraz bahsedelim.

İlaç Tedavisi
Sertleşmeme probleminin da çoğu zaman etkin olarak kullanılan tedavi, çeşitli ilaçlardır. Özellikle son zamanlarda yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde, damar yollarını açan bazı ilaç keşifleri yapıldı. Bu ilaçlar peniste bulunan damarlarda, kan dolaşımının daha hızlı olmasını sağlıyor. Doktor tarafınca reçete edilen bu ilaçlar kullanıldığı vakit, sertleşmeme probleminin neredeyse hepsini ortadan kaldırmaktadır. Doktorlar uygun görürlerse, başka ilaçları tavsiye edebilirler. Fakat ilaç tedavisi bazı durumlarda işe yaramayabilir. Bu benzer biçimde durumlarda sorununun ruhsal olduğu anlaşılır.

Cinsel Terapi
Cinsel terapi, psikologlar tarafından sunulan tedavi biçimidir. Amaç konuşma kanalıyla hastanın cinsel sıkıntılarını dizginleyebilmek, yenebilmektir. Sertleşmeme sorununda da bu yol kullanılmaktadır. Birey sertleşmeme rahatsızlığıyla doktora başvurduğunda, sıkıntının kaynağına inilir. Cinsel birleşmenin beşeri duygular olduğu telkin edilir. Gerektiğinde, çeşitli cinsel pozisyonlar önerilir.

Şu demek oluyor ki değinmek gerekirse, sertleşmeme problemi yaşayan kişilerin yüzde 95 benzer biçimde oranı, ilaç tedavisiyle bu problemi atlatabilirler.